To konsorcjum popracuje nad sieciami Ethernet kolejnej generacji

Nowo powstałe konsorcjum ma opracować nowe standardy Ethernetu, dzięki którym sieci komputerowe bazujące na tej technologii podołają wymaganiom stawianym przed nimi przez najnowsze aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Grafika: Brodie Vissers/freerangestock

Wspierane przez Linux Foundation konsorcjum nosi nazwę Ultra Ethernet Consortium i jego założycielami są tak znane firmy technologiczne, jak AMD, Arista, Broadcom, Cisco, HPE, Intel, Meta i Microsoft. Konsorcjum zapowiada, że zajmie się rozwojem wszystkich warstw obsługujących połączenia Etnernet (od fizycznej do transportowej), mając na myśli obsługę aplikacji AI. Warto przypomnieć, że w tym roku świętowaliśmy okrągłą, pięćdziesiątą, rocznicę powstania sieci Ethernet. Okazuje się, że pomimo upływu pół wieku, koncepcja tego rodzaju sieci nie zestarzała się.

Cechą charakterystyczną Ethernetu jest bowiem jego elastyczność i zdolność adaptacji do nowym wymagań, takich jak np. te, które stawia przed sieciami komputerowymi technologia AI. Informatycy zaczęli ostatnio powątpiewać, czy dzisiejsze tradycyjne połączenia sieciowe są zdolne sprostać wymaganiom dotyczącym przepustowości i opóźnień, jakie stawiają przez nimi nowe aplikacje, takie jak AI. Stąd potrzeba powołania nowe ciała, które zajmie się takimi problemami. I dlatego właśnie powołano nowe konsorcjum.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji

Obciążenia generowane przez sztuczną inteligencję są tak duże, że nawet najszybsze sieci Ethernet zaczynają się dławić od nadmiaru pakietów. Duże modele językowe LLM, takie jak GPT-3, Chinchilla i PALM, są trenowane na klastrach składających się z tysięcy procesorów graficznych, generujących olbrzymi ruch. Konsorcjum ma nadzieję, że opracowane przez nie nowe standardy rozwiążą te problemy, bowiem dostępne obecnie połączenia komputerowe, które obsługują takie klastry, pracują zbyt wolno.

Konsorcjum wiąże tu szczególnie duże nadzieję z urządzenia sieciowymi Ethernet kolejnej generacji wykorzystującymi połączenia optyczne (chodzi o przełączniki i routery), które będą w stanie transportować pakiety z szybkością dochodzącą do 1 Tb/s, a nawet większą. Jak widać, sztuczna inteligencja stymuluje również rozwój nowych technologii sieciowych, w tym bazujących na jednej z najstarszych technologii stosowanych w tym obszarze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200