To już pewne - Orange kupiło blok częstotliwości 1800 MHz

Orange kupiło od Polkomtela blok częstotliwości jeszcze w 2013 roku. Od tamtego czasu obie firmy czekały jednak na aprobatę UKE.

Już wszystko jasne. Orange co prawda blok częstotliwości 1800 MHz o szerokości 2,4 MHz kupiło od Polkomtela jeszcze w lipcu 2013 roku. Aby transakcja mogła dojść do skutku obie firmy potrzebowały akceptacji UKE.

Po niespełna ośmiu miesiącach polski regulator wyraził zgodę na przeniesienie bloku pasma.

Pozyskanie części pasma nie pozwoli co prawda Orange na uniezależnienie się od innych operatorów, ale z pewnością zmniejszy obciążenie z tytułu dzierżawy. Jak przyznaje sam operator, dysponuje on najmniejszą ilością pasma 1800 MHz. Do tego w całości wykorzystuje je do świadczenia usług komunikacji głosowej. Nie ma więc nawet najmniejszej szansy, że w najbliższym czasie będzie mógł samodzielnie świadczyć usługi LTE. W tym celu nadal będzie musiał korzystać z pasma innych operatorów.

Zobacz również:

  • Skuteczne Disaster Recovery w pięciu krokach

Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska dodał przy okazji informacji o akceptacji transakcji przez UKE, że plotki o problemach z komunikacją między polskimi operatorami są mocno przesadzone. Potrafią się oni dogadać. Zwłaszcza, kiedy porozumienie opłacalne jest dla obu stron.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200