To ciekawe rozwiązanie potrafi oszukać system rozpoznawania twarzy

Technologia rozpoznawania twarzy zrobiła zawrotną karierę i korzystają z niej zarówno firmy, jak i instytucje użyteczności publicznej. Można się z nią zatknąć na lotniskach, supermarketach i stadionach. Jest właściwie wszechobecna i to pomimo tego, że jej krytycy podnoszą kwestię zagrożeń dotyczących prywatności monitorowanych w ten sposób osób.

Grafika: CapAble

Sprawą tą zajęła się ostatnio jedna z europejskich firm, proponując ciekawe rozwiązanie. To włoski start-up CapAble (mający swoją siedzibę w Turynie), który wpadł na pomysł jak oszukać oprogramowanie, które analizuje dostarczone mu przez kamery obrazy. Produkuje mianowicie specjalne ubrania, które potrafią oszukać takie oprogramowanie. Znajdują się na nich wzory stworzone przez opracowane przez firmę algorytmy.

Wzory były testowane z użyciem algorytmu YOLO, który służy do wykrywania obiektów w czasie rzeczywistym. YOLO (skrót od słów "you only look once”; patrzysz tylko raz), to system wykrywania obrazów bazujący na otwartym kodzie źródłowym, który jest używany przez wiele branż. Lokalizuje obiekty znajdujące się w otoczeniu i odgaduje, czym mogą być.

Zobacz również:

  • Ta firma oferuje postkwantowe szyfrowanie danych E2EE

Wzory znajdujące się na ubraniach są tak zaprojektowane, że program analizujący nasze wizerunki dochodzi do wniosku, że ma do czynienia nie z człowiekiem, ale z jakimś zwierzakiem, np. psem czy zebrą. Trzeba powiedzieć iż nie są to najtańsze ubrania, gdyż sweter potrafiący oszukać system rozpoznawania twarzy kosztuje prawie 2 tysiące złoty. Ktoś powie iż można przecież nosić maskę, ale na dłuższą metę kamuflaż taki jest niepraktyczny i uciążliwy. Teraz wystarczy włożyć na siebie specjalne ubranie, a efekt będzie taki sam.

Firma zaprojektowała ubranie należące do kolekcji Manifesto, której prezentacja miała miejsce miesiąc temu. Kolekcja obejmuje różne ubrania: swetry, bluzy z kapturem, spodnie i sukienki. Projektanci pracowali nad nią rok tworząc ubrania zawierające wzory kojarzone ze zwierzętami, które doskonale oszukują systemy rozpoznawania twarzy.

Firma CapAble opracowała tę nowatorską technologię we współpracy z Politechniką Mediolańską i opatentowała ją dwa lata temu Tak prawdę mówiąc, to wzory zostały opracowane przez algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencji. Zawierają motywy inspirowane zwierzętami, którym firma nadała nazwę „adversarial patches" (wrogie łatki). I jeszcze jedno. Wszystkie sprzedawane przez firmę ubrania są wykonane w 100% z bawełny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200