Tłumy po częstotliwości WiMAX

Przetargi na powiatowe częstotliwości 3,6-3,8 GHz cieszyły się rekordowym zainteresowaniem operatorów. Exatel i Telekomunikacja Polska złożyły wnioski ofertowe we wszystkich 317 przetargach powiatowych - zamierzają więc budować ogólnopolskie sieci dostępowe.

Przetargi na powiatowe częstotliwości 3,6-3,8 GHz cieszyły się rekordowym zainteresowaniem operatorów. Exatel i Telekomunikacja Polska złożyły wnioski ofertowe we wszystkich 317 przetargach powiatowych - zamierzają więc budować ogólnopolskie sieci dostępowe.

Te częstotliwości pozwalają na uruchomienie łączności w standardzie WiMAX. Prócz nich swoje oferty złożyło wielu różnych operatorów - m.in. Crowley Data Poland, Dialog, Telekomunikacja Kolejowa, Multimedia Polska, Clearwire Poland i Netia. O tereny najbardziej wartościowych powiatów (duże aglomeracje) konkuruje ze sobą ponad 20 firm, na terenach powiatów rolniczych zazwyczaj 2-4 podmioty. Łącznie złożono ponad 1200 ofert.

"Dzięki tym i poprzednim przetargom rysuje się realna szansa budowy alternatywnej bazy technologicznej szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce" - twierdzi Witold Graboś, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. Prowadzonych 317 postępowań przetargowych na częstotliwości 3,6-3,8 GHz to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce - dużym problemem będzie tutaj zapewne koordynacja postępowań przetargowych i podejmowanych decyzji w skali całego kraju. Nie ma ustalonego terminu rozstrzygnięć przetargów - są to odrębne postępowania, prowadzone przez regionalne oddziały URTiP, więc decyzje dotyczące wyboru zwycięzców będziemy poznawać stopniowo.

Wcześniejsze przetargi na rozdysponowanie pasm ogólnopolskich 3,6-3,8 GHz zakończyły się wyborem kilku operatorów (NASK, Netia Mobile i Netia Świat, Polska Telefonia Cyfrowa i E-Internets (faktycznie Clearwire Poland), z których do tej pory usługi w ograniczonym zakresie zaczął oferować tylko . Jednak tak naprawdę do rozpoczęcia działalności potrzebne są formalne decyzje rezerwacyjne, a te - np. w przypadku zwycięskich spółek Netii - zapadły w listopadzie. Dopiero więc nadchodzący rok 2006 będzie czasem intensywnej rozbudowy szerokopasmowego dostępu WiMAX w Polsce.

TP i Centertel starały się zdobyć potrzebne częstotliwości jeszcze w poprzednim przetargu, ale z niejasnych przyczyn ostatecznie nie wzięły udziału w postępowaniu. Oferta TP została złożona za późno o... 4 min, zaś oferta PTK Centertel zawierała "szkolne błędy formalne".

Refleks szachisty

Tak ogromne zainteresowanie operatorów przetargami na ostanie wolne częstotliwości, przydatne do uruchomienia łączności w technologii WiMAX, powinno być przyczyną do niewesołych refleksji. Ledwie rok temu - w czasie pierwszego przetargu na pasmo 3,6-3,8 GHz - zainteresowanie było minimalne, a dostępne częstotliwości można było dostać bardzo tanio. Wygląda na to, że operatorzy zainteresowali się technologią WiMAX dopiero, gdy stała się ona jednym z głównych tematów w branży telekomunikacyjnej. Zachowują się tak, jakby działali z dnia na dzień, kierowani raczej medialną wrzawą niż solidnym planowaniem strategicznym. To bardzo zły probierz dla jakości zarządzania w polskich firmach telekomunikacyjnych.


TOP 200