Tim Cook niezadowolony - Apple zmniejsza produkcję iPhone SE

Po początkowym zachwycie sprzedaż najtańszego iPhone'a SE 5G spadła poniżej oczekiwań.

Apple jest znane ze skutecznego wykorzystywania raz opracowanego designu w wielu modelach na przestrzeni kilku lat. Najnowszy iPhone SE 5G to aktualnie najtańszy smartfon w portfolio Apple. Urządzenie otrzymało niesamowicie wydajny procesor Apple A15 Bionic oraz modem sieci 5G, ale nadal posiada wygląd charakterystyczny dla smartfonów z lat 2014-2017.

iPhone SE 5G
Źródło: apple.com

iPhone SE 5G

Źródło: apple.com

Dwa niezależne od siebie źródła przekazały, że popyt na iPhone'a SE 2022 jest poniżej oczekiwań firmy Apple.

Zobacz również:

  • iOS 16.4 zoptymalizuje działanie wykrywania wypadków
  • Co robiimy ze starymi telefonami? To zależy od ich systemu
  • Apple wycofuje się z produkcji tanich modeli iPhone'a

Mówi się, że gigant z Cupertino zdecydował się na zmniejszenie produkcji, które liczone jest w milionach egzemplarzy.

iPhone SE trzeciej generacji nie spełnił oczekiwań wielu konsumentów, którzy oczekiwali nowego designu. Urządzenie posiada obudowę znaną z modeli iPhone 8 oraz iPhone SE 2022. Smartfona wyposażono w wytrzymalsze szkło, procesor Apple A15 Bionic, modem 5G oraz większą ilość pamięci operacyjnej. Niestety smartfon nadal posiada niewielki ekran IPS LCD, pojedynczy aparat bez wsparcia dla trybu nocnego oraz zaledwie 64 GB wbudowanej pamięci masowej w podstawowej konfiguracji. Cena urządzenia wynosi 2299 zł i jest o 100 zł wyższa od ceny startowej modelu z 2020 roku.

Analitycy zakładali, że popyt na iPhone'a SE 2022 będzie duży i wyniesie w 2022 roku nawet 30 milionów sztuk - o około 5 milionów sztuk, niż model iPhone SE 2020 w pierwszym roku od wprowadzenia na rynek.

Według Nikkei Asia Apple znacząco ogranicza produkcję iPhone'a SE 5G. W przyszłym kwartale wyprodukowane zostanie o 20% mniej egzemplarzy, niż zakładano.

Ming Chi-Kuo przekazał, że aktualnie spodziewa się sprzedaży na poziomie od 15 do 20 milionów sztuk do końca roku. Oznacza to, ze iPhone SE 2020 może nie pobić wyniki sprzedażowego swojego poprzednika.

Nikkei Asia informuje również o lekkim zmniejszeniu produkcji iPhone'a 13. Jest to normalne zjawisko spowodowane zbliżającymi się wakacjami oraz wrześniową premierą iPhone'a 14.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200