TikTok ma w USA kolejne kłopoty

Tym razem chodzi o zarządzenie podpisane przez gubernatora stanu Montana, które zakazuje używania w nim chińskiej aplikacji społecznościowej TikTok. Montana jest tym samym pierwszym stanem USA, który wprowadził takie restrykcyjne prawo.

Jak dotąd nie ma twardych dowodów na to, że TikTok czy też macierzysta firma ByteDance przekazywały kiedykolwiek informacje o aplikacji chińskiemu rządowi, ale wszyscy są przekonani, że tak właśnie się dzieje. Podczas gdy ograniczenia dotyczące korzystania z TikToka na urządzeniach rządowych i sieciach kampusowych są już powszechne, to zakaz obowiązujący w Montanie idzie najdalej i ma na celu uniemożliwienie sklepom z aplikacjami dystrybucji aplikacji wśród użytkowników.

Tym samym Montana podjęła jak dotąd najbardziej zdecydowane działanie ze wszystkich stanów, aby chronić prywatne dane mieszkańców. Gubertantor w wydanym z tej okazji specjalnym oświadczeniu podkreśli, że jest pewnie – chociaż trudne do udowodnienia - że TikTok udostępnia dane zbierane od amerykańskich użytkowników chińskiemu rządowi. Twierdzenie to nie jest poparte publicznymi informacjami o aplikacji i sposobie jej działania.

Zobacz również:

  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia
  • Ta ustawa przybliża moment, w którym TikTok zostanie zablokowany w USA
  • Chiny nasilają wojnę technologiczną z USA

Problem polega w tym przypadku na tym, że egzekwowanie tego prawa będzie bardzo trudne i Amerykanie – a szczególnie najmłodsze pokolenia, gdyż do głównie młodzież korzysta z tej sieci - będą prawdopodobnie i tak korzystać z TikToka. Chociaż będą wtedy ryzykować, gdyż zgodnie z zarządzeniem każde naruszenie zakazu może narazić użytkownika aplikacji na karę w wysokości 10 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200