Tex-Ass-Window v 4.2

Praca...

Na szczęście praca w programie Tex-Ass-Window jest jak najbardziej możliwa i przy odrobinie wprawy daje pożądane efekty. Wymaga to jednak pomocy osoby znającej się nieco na komputerach i sprawnego łącza telefonicznego z supportem technicznym. Po opanowaniu pewnego zestawu reguł (dokumentacja do tego jest niezbędna) i przy aktywnym korzystaniu z systemu pomocy, można się nauczyć posługiwać nim w sposób efektywny (program składa się z dużej liczby modułów, więc dopiero skorzystanie z wielu z nich jednocześnie pozwala osiągnąć zamierzony efekt, np. aby stworzyć trochę bardziej skomplikowane pismo , składające się z wielu stron, musimy, oprócz wpisania właściwego tekstu, określić format strony w oddzielnym module, gdy chcemy by strony były numerowane, ustawić parametry w następnym itd). Gwoli ścisłości - w programie można łatwo przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi modułami, lecz ten sposób pracy wymaga albo doskonale przygotowanego zestawu różnych modułów, dostosowanych do naszych specyficznych wymagań, albo też dużej praktyki i rozwagi przy tworzeniu dokumentów. Szczególnie, że i tak ostateczny efekt będzie widoczny dopiero po wydrukowaniu.

Między nami, modułami

W Tex-Ass-Window istnieje możliwość łatwego przerwania pracy z danym modułem i przełączenia się na następny. Jest to wygodne i działa.

Program składa się z następujących modułów:

Przetwarzanie tekstów: realizacja usług

- Teksty ( wprowadzanie tekstów, nadawanie atrybutów)

- Formaty (informacje nt. długości strony, marginesów itp.)

- Parametry (wartości początkowe dla bieżących numeracji)

- Drukowanie (zgodnie z zadanym formatem)

- Wzory (w zakresie podstawowych działań matematycznych)

- Przeniesienia

- Drukowanie list (tworzenie korespondencji seryjnej)

- Stopki

Zarządzanie dokumentami: usługi

- Zarządzanie (zakładanie, zapamiętywanie, aktualizacja rejestru dokumentów)

- Selekcja (przegląd istniejących dokumentów na podstawie różnych kryteriów)

Wyszukiwanie haseł - przeglądanie plików wyszukując zadane hasło

Poczta elektroniczna - przesyłanie dokumentów, wiadomości, plików (usługa dostępna w wersji sieciowej)

Baza danych

- Wprowadzanie/modyfikacja (zapamiętywanie rekordów danych)

- Selekcja ( danych za pomocą zadanych kryteriów)

- Zarządzanie

Kalendarz

Kalkulator

Zarządzanie plikami

Notatnik

Sekwencje klawiszy - przypisanie wybranym klawiszom sekwencji znaków

Usługi różne

- Ustawianie parametrów systemu

- Zarządzanie listą użytkowników

- Definiowanie drukarki

- Wskaźnik zapełnienia dysku

- MS-DOS

Sporo tego, prawda? Podczas normalnej pracy podstawowym modułem jest cześć programu umożliwiająca wprowadzanie tekstów. Na szczęście układ ekranu jest stosunkowo prosty, zawiera bowiem jedynie podstawowe dane, określające w jakim stanie znajduje się aktualnie wprowadzany tekst. Edytor umożliwia nadawanie podstawowych atrybutów typu: wytłuszczenie, podkreślenie, rozstrzelenie. Dostępne są też bardziej zawansowane funkcje: wstawianie rekordów z DBASE, wcięcia, przenoszenie wyrazów, rysowanie linii (w trybie tekstowym), zmiana czcionki. Jednak jego obsługa jest mało intuicyjna i wymaga zapamiętania dużej liczby skrótów literowych.

Podobnie wygląda też praca z innymi częściami programu. W dodatku nie zachwyci on nikogo swą szybkością działania. Najgorsze jednak, że po otwarciu zbyt dużej liczby modułów zaczyna brakować mu pamięci operacyjnej.

Drukowanie...

Zestaw dostępnych drukarek jest niewielki, zawiera on sterowniki obsługujące jedynie najpopularniejsze typy. Program pozwala określić własną obsługę drukarki, ale to już jest praca dla hobbystów. Problem poprawnego drukowania polskich znaków też nie jest wewnętrzną właściwością samego programu, może być rozwiązany za pomocą przeprogramowania generatora drukarki (kosztuje), poprzez składanie znaków (jakość wysoce niezadawalająca) oraz w drodze załadowania ich do drukarki (download) poprzez plik wsadowy. W tym ostatnim wypadku każde wyłączenie drukarki powoduje konieczność ponownego załadowania znaków. Co więcej zestaw dostępnych czcionek jest więcej niż skromny, po trzy zestawy dla każdego z typów drukarki to zdecydowanie za mało.

Podsumowanie

Mimo opisanych wad Tex-Ass-Window wydaje się programem godnym uwagi. Rozbudowane możliwości czynią z niego narzędzie, pozwalające usprawnić w znacznym stopniu pracę w biurze. Jeśli dodamy do tego możliwość pracy w sieci z obsługą poczty elektronicznej, niewygórowane wymagania sprzętowe (program zadowala się 512 kB pamięci operacyjnej, 4,5 MB pamięci dyskowej, komputerem klasy XT lub AT), wydaje się on dobry. Oczywiście powinniśmy zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju programy mają duże ograniczenia, np. na liczbę pól w arkuszu kalkulacyjnym czy też skromne możliwości bazy danych. Ale też cały program kosztuje znacznie mniej niż "poważna" baza danych, czy duży arkusz kalkulacyjny. Program nie jest konkurencją dla swych anglojęzycznych rywali, na rynku polskim kupowany będzie raczej w tych firmach, które eksploatują stary sprzęt (XT 8086 i AT 80286) i mają fanatyków komputerowych, lubiących być docenianymi i pomocnymi dla wszystkich dookoła.


TOP 200