Tetra za 2 mld zł

Po mało efektownych warszawskich targach Komputer Expo i łódzkim Intertelekomie, nareszcie impreza godna większej uwagi - Technika i wyposażenie służb policyjnych, bezpieczeństwa i porządku publicznego EXPOLTECH 2003.

Po mało efektownych warszawskich targach Komputer Expo i łódzkim Intertelekomie, nareszcie impreza godna większej uwagi - Technika i wyposażenie służb policyjnych, bezpieczeństwa i porządku publicznego EXPOLTECH 2003.

Towarzyszyła ona międzynarodowej konferencji naukowej Policja Europy XXI wieku. Wśród wystawców dominowały firmy teleinformatyczne, w tym IBM, uterLand, Emax, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, , i Fujitsu Siemens czy też bardziej wyspecjalizowane, takie jak poznańska Alma i rzeszowski Comp.

Te największe promują systemy wspomagania dowodzenia. Producenci sprzętu telekomunikacyjnego, Motorola, Nokia i Siemens, zachwalają rozwiązania trunkingowego systemu łączności radiowej Tetra. Przyczyna jest prosta: być może wkrótce zapadnie decyzja w sprawie ogłoszenia przetargu na ogólnopolskie wdrożenie tego systemu szacowane na 2 mld zł. Motorola liczy, że budowa Tetry znajdzie się w programie offsetowym oferowanym przez Lockheed Martin. Dotychczas instalacje tego systemu w policji pochodzą od Motoroli.

Nokia nie pozostaje dłużna, w końcu programem offsetowym jest też objęta produkcja fińskiego transportera opancerzonego Patria. Obie oferty offsetowe wykluczają się wzajemnie i paradoksalnie rosną szanse na zwycięstwo Nokii w zwykłym przetargu. Przyczyna? Nokia promuje Tetrę zgodną ze standardem, czego nie można do końca powiedzieć o rozwiązaniu Motoroli. Partnerem Nokii jest ComputerLand, dobrze oceniany przez policję.

Wśród nowości prezentowanych na targach warto odnotować szyfrator IP Optimus - ABA IPSec Gate, a także w pełni funkcjonalny komputer przenośny pozbawiony klawiatury Stylistic ST4120 produkcji Fujitsu Siemens. Funkcję klawiatury spełnia ekran dotykowy umożliwiający np. odręczne wprowadzanie adnotacji w dokumentach.

Kiedy CEPiK?

Wydarzeniem targów EXPOLTECH 2003 była zapowiedź Krzysztofa Janika, ministra spraw wewnętrznych, o rychłym ogłoszeniu przetargu na system CEPiK. Jednocześnie jednak pojawiła się informacja, że nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach, która przeznaczała 1 euro z każdej polisy OC na budowę rejestru, znowu wróciła do komisji sejmowej. Może to zahamować terminarz budowy systemu. Jego uruchomienie - zaplanowane na 1 stycznia 2004 r. - jest coraz mniej prawdopodobne.


TOP 200