Tetra i C2: potrzebny plan

Do końca lipca br. mają powstać konsorcja, które zajmą się budową - w ramach umów offsetowych - systemów Command & Control (C2) i Tetra.

Do końca lipca br. mają powstać konsorcja, które zajmą się budową - w ramach umów offsetowych - systemów Command & Control (C2) i Tetra.

Projekt C2 ma być związany z budową ogólnopolskiego system powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego. Ze względu na obecne uwarunkowania prawne obejmie on jednak początkowo tylko straż pożarną i jednostki ratownictwa medycznego, bez policji. Instytucja ta liczy na rozszerzenie na inne miasta w ramach Tetry systemów wspomagania dowodzenia budowanych od kilku lat.

W związku z tym, a także brakiem pieniędzy w budżecie w tym i przyszłym roku na razie zostaną wstrzymane w policji kolejne projekty budowy kompleksowych systemów Command & Control. Prowadzonych jest jednak kilka mniejszych projektów. Obecnie na zlecenie policji ogólnopolską mapę cyfrową tworzy ComputerLand. W ramach innego projektu radiowozy policyjne są wyposażane w urządzenia GPS. Ma to pomóc w nadzorowaniu patroli policyjnych. Inny projekt jest związany z instalowaniem kamer umożliwiających prowadzenie monitoringu najbardziej niebezpiecznych miejsc w miastach.

Zdaniem przedstawicieli policji Tetra ma szansę objąć zasięgiem całą Polskę do końca 2006 r. (oficjalnie planuje się uzyskanie wówczas pokrycia jedynie 2/3 kraju). Zanim jednak ten projekt będzie można rozpocząć, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji musi podjąć kilka ważnych decyzji, w tym czy operatorem Tetry będzie ten resort czy może firma zewnętrzna. Nie jest również jasny - mimo podpisania umowy offsetowej - sposób finansowania tego projektu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200