Teta przejmie za 19 mln zł 35% akcji firmy InsERT

Jest to zapewne odpowiedź firmy na serię transakcji dokonanych na polskim rynku przez Asseco Poland, które skonsolidowało czterech producentów systemów wspomagających zarządzanie. Grupa Asseco ta przejęła też czeską spółkę LCS International, którą zainteresowana była Teta.

Przypomnijmy, na Asseco Business Solutions składają się byłe spółki Incenti, Koma, WA-PRO, Softlab i Anica Systems. Grupa Asseco posiada także udziały w kilku producentach systemów ERP w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku przychody Asseco BS wyniosły 161 mln zł (łącznie z Anica Systems). Teta, po trzech kwartałach 2007 r., miała 33,3 mln zł (40 mln zł w 2006 r., a z wynikami InsERT - ok. 50 mln zł.

Umowa inwestycyjna między Tetą a InSERT została podpisana z dotychczasowymi największymi akcjonariuszami ostatniej z tych spółek - Bożeną i Jarosławem Szawlis. Zgodnie z nią Teta dokona inwestycji kapitałowej w InsERT, której efektem będzie zaangażowanie kapitałowe na poziomie 35%. Zakończenie transakcji przewidywane jest najpóźniej na 30 czerwca 2008 r.

"Dzięki inwestycji wzmocnimy i ugruntujemy pozycję na rynku oprogramowania biznesowego dla małych i średnich przedsiębiorstw Transakcja będzie przebiegała w kilku etapach i jest bardzo skomplikowana technicznie ponieważ wiąże się m.in. z przekształceniem InsERT w spółkę akcyjną. Dlatego jest rozciągnięta w czasie i jej ostateczne parametry będziemy znali po dokonaniu wszelkich formalności" - mówi Jerzy Krawczyk, prezes zarządu Tety. Wartość transakcji to ok. 19 mln zł. Źródłem finansowania będą środki własne oraz wpływy z nowej emisji akcji (50%).

InsERT to jeden z największych - pod względem liczby sprzedanych licencji - producent oprogramowania dla małych i średnich firm. Oferta spółki obejmuje rozwiązania do obsługi działu handlowego i gospodarki magazynowej, księgowości i finansów oraz kadr i płac.

Więcej o zmianach na polskim rynku ERP

Konsolidacja na polskim rynku ERP

Powstaje Asseco Business Solutions

Asseco BS debiutuje na GPW

Asseco BS przejmuje Asseco Systems i Anica Systems

Koma trafiła do Asseco Business Solutions

TETA stworzyła Centrum Kompetencyjne ds. HR

Nowa spółka w Grupie Teta


TOP 200