Testy zgodności przełączników

Zgodność ze standardem 802.1p/Q (wirtualne sieci LAN)

Testy zgodności przełączników

<b>AT-9812TF</b> (Allied Telesyn)

W teście generowano ciągły strumień danych (ramki o długość 1518 bajtów zawierające znaczniki VLAN i informacje o priorytecie). W kolejnym kroku kontrolowano stan ramek opuszczających pierwszy przełącznik i przesyłanych do drugiego przełącznika, który obsługiwał zdalną sieć komputerową, sprawdzając, czy zawierają poprawne znaczniki 802.1p/Q (VLAN). Test powtarzano, zamieniając przełączniki miejscami (czyli przesyłając ramki w odwrotnym kierunku).

Wyniki: wszystkie przełączniki przeszły test z wynikiem pozytywnym. Proszę jednak zauważyć, że chociaż przełączniki przekazują znaczniki w nienaruszonym stanie, to test nie mówi nic o tym, jak pracują ich mechanizmy zarządzające kolejkami i mapujące kolejki. Jeśli ramce towarzyszy znacznik zawierający informację o najwyższym priorytecie i przełącznik wyśle ją w świat, nie oznacza to wcale, że inny przełącznik musi taką ramkę obsłużyć, tak jak wymaga tego priorytet. Ramka zostanie przetworzona we właściwy sposób, jeśli mechanizm kolejkowania drugiego urządzenia obsługuje taki priorytet. W przeciwnym razie ramka zostanie potraktowana tak jak wszystkie inne.

Agregowanie łącz zgodne ze standardem IEEE 802.3ad

Każdy z testowanych przełączników skonfigurowano tak, aby był przygotowany do agregowania dwóch portów Fast Ethernet pracujących w trybie dupleksu. Następnie generowano na tyle duży ruch pakietów (ramki o długości 1518 bajtów wysyłane w obu kierunkach), aby jeden port nie mógł sobie z nim poradzić. Wtedy sprawdzano, czy przełącznik docelowy odbiera wszystkie pakiety, których jest tak dużo, że jeden port zostałby "zatkany". Jeśli przełącznik odbierał absolutnie wszystkie pakiety, świadczy to o tym, że opcja agregowania portów pracuje poprawnie.

Wyniki: wszystkie przełączniki przeszły test z wynikiem pozytywnym. Proszę jednak zauważyć, że dostawcy przełączników testowali swoje firmowe implementacje (oparte na statycznym agregowaniu portów), a nie na standardzie IEEE 802.3ad (przewidującym możliwość dynamicznego agregowania portów).

Zgodność z technologią Accelerated Spanning Tree

Test generował w odstępach jednosekundowych żądania Ping i następnie sprawdzał, czy żądanie i odpowiedź były przesyłane przez tę samą ścieżkę. Dopiero wtedy przełącznik znajdujący się na tej ścieżce wyłączano i sprawdzano, ile odpowiedzi Ping zostało utraconych, zanim połączenie zostało przywrócone i wszystkie następne żądania Ping były realizowane poprawnie. Aby przełącznik przeszedł test z wynikiem pozytywnym, powinien odzyskać połączenie w czasie krótszym niż 10 sekund.

Wyniki: test został zaliczony przez siedem przełączników. PowerConnect 3024 i 3248 (Dell); Alpine 3804, BlackDiamond 6808 i Summit48si (Extreme); oraz Passport 8600 i Baystack 470-48T (Nortel) nie obsługują tej funcji.

Porty "uplink" Gigabit Ethernet

Przełączniki skonfigurowano tak, aby mogły wymieniać między sobą dane przez połączenie 1000Base-SX. Każdy z przełączników obsługiwał oddzielną sieć LAN, opartą na technologii Fast Ethernet.

Wyniki: test zaliczyły wszystkie przełączniki. Jest to bardzo ważne, ponieważ łącza gigabitowe zyskały już w sieciach LAN poczesne miejsce i trudno sobie wyobrazić przełącznik, który nie potrafiłby obsługiwać tej standardowej już technologii.


TOP 200