Testowy Office 2016

Microsoft udostępnił wczesne wydanie testowe (developer preview) kolejnej wersji pakietu aplikacji biurowych MS Office 2016. Koncern ewidentnie chce zainteresować nim w pierwszej kolejności użytkowników profesjonalnych, a w nowej wersji skupiono się przede wszystkim na rozwiązaniach dla biznesu.

Microsoft Office 2016 Developer Preview na razie udostępniono tylko subskrybentom usługi Office 365 Business. Do programu testów można zapisać się za pośrednictwem serwisu Microsoft Connect.

Z czasem Microsoft zamierza rozszerzyć dostęp do wersji developer preview Office’a 2016 również na osoby korzystające z innych wersji subskrypcji Office 365, ale na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Warto zaznaczyć, że to wydanie testowe nie jest tym samym oprogramowaniem, które jest dostępne w ramach wydania Technical Preview systemu Windows 10 (w jego skład wchodzi pakiet aplikacji z rodziny MS Office, dostosowanych do obsługi dotykiem).

Na razie Microsoft wyraźnie skupia się na zaprezentowaniu zalet i innowacji nowego MS Office 2016 użytkownikom biznesowym. Przedstawiciele koncernu mówią przede wszystkim o funkcjach i rozwiązaniach stworzonych z myślą o profesjonalistach. W firmowym blogu wypunktowano kilka najważniejszych nowości/udoskonaleń:

  • Wprowadzenie rozwiązania DLP (Data Loss Protection, ochrona przed utratą danych) dla programów Word, Excel oraz PowerPoint. Ta funkcja pozwoli administratorom na zabezpieczenie firmowych dokumentów z wykorzystaniem opcji centralnego udostępniania plików w sieci (do tej pory DLP było dostępne tylko w Exchange’u, Outlooku, OneDrive oraz SharePoincie),
  • Nowe funkcje w Outlooku – m.in. wielostopniowe uwierzytelnianie, dodatkowe opcje związane z przechowywaniem plików, dodanie protokołu MAPI-http, udoskonalona wyszukiwarka oraz ogólne zwiększenie wydajności aplikacji,
  • Nowe narzędzia do wdrażania MS Office w firmach – m.in. rozwiązania do zarządzania przepustowością łączy, masowego wdrażania aktualizacji czy aktywowania urządzeń,
  • Usprawniony dostęp do najważniejszych funkcji kluczowych aplikacji (np. tabeli przestawnych w MS Excel) oraz poprawiona czytelność interfejsu (nieoficjalnie mówi się o wprowadzeniu ciemnego motywu graficznego, preferowanego przez niektórych użytkowników),
  • Nowe funkcje z zakresu Information Rights Management w Visio – użytkownicy będą mogli blokować np. możliwość edytowania diagramów w dokumentach.

W skład Office 2016 Preview wchodzą aplikacje Access, Excel, Lync, OneNote, Outlook, PowerPoint, Publisher oraz Word. Przedstawiciele Microsoftu podkreślają, że wydanie to nie zawiera wszystkich funkcji i narzędzi, które znajdą się w finalnej wersji pakietu, które będą sukcesywnie dodawane do oprogramowania.

Microsoft nie podał daty premiery Office 2016, z nieoficjalnych informacji wiadomo jednak, że jest ona planowana na koniec bieżącego roku. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że do tego czasu zamierzają regularnie prezentować nowe funkcje i zmiany wprowadzane do kolejnej wersji swojego sztandarowego produktu do pracy biurowej. Przypomnijmy, że przed dwoma tygodniami Microsoft udostępnił testowe wydanie MS Office 2016 dla Mac – zdaniem specjalistów, jest wysoce prawdopodobne, że Office 2016 dla Mac OS pojawi się na rynku wcześniej niż wersja dla Windows.

Warto podkreślić, że to pierwsze oficjalne informacje na temat kolejnej wersji Office’a dla Windows. Do tej pory było wiadomo tylko, że Microsoft nad nią pracuje, jednak nie ujawniano żadnych szczegółów.

Aby zainstalować Office 2016 Preview, należy mieć wykupioną stosowną subskrypcję Office 365 (wersję Business) oraz zarejestrować się w serwisie Microsoft Connect. Co ważne, po zainstalowaniu wersji testowej wchodzące w jej skład aplikacje zastąpią aktualnie zainstalowane programy MS Office – użytkownik, który zechce wrócić do poprzedniej wersji, będzie musiał ponownie zainstalować wcześniejszego Office’a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200