Testowanie po polsku

Compuware otworzył oddział w Polsce. Szefową warszawskiego przedstawicielstwa amerykańskiej firmy została Elżbieta Etmajer, odpowiadająca dotąd za sprzedaż na rynku polskim z europejskiej centrali w Wiedniu.

Compuware otworzył oddział w Polsce. Szefową warszawskiego przedstawicielstwa amerykańskiej firmy została Elżbieta Etmajer, odpowiadająca dotąd za sprzedaż na rynku polskim z europejskiej centrali w Wiedniu.

Elżbieta Etmajer, dyrektor Compuware Polska

Elżbieta Etmajer, dyrektor Compuware Polska

Rozwiązania Compuware w Polsce sprzedają: EuroCIM, PB PolSoft i Spin. "Szukamy jednak kolejnych partnerów. Z czwartym podpiszemy umowę w ciągu kilku tygodni. Ma ona związek z dużym projektem, który będzie prowadził u jednego z naszych dotychczasowych polskich klientów" - mówi Elżbieta Etmajer. "Chcemy też rozwinąć lokalnie współpracę z międzynarodowymi partnerami. Intensywnie rozmawiamy z polskim oddziałem Microsoftu" - dodaje Franz Fuchsberger, dyrektor Compuware na Europę Środkowo-Wschodnią.

Compuware posiada w Polsce ponad dwudziestu klientów. Są to m.in. PKO BP, Pekao, BRE Bank, Bank Zachodni WBK, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Polkomtel. "Nasze przychody w Polsce od kilku lat zwiększają się co roku dwukrotnie. To był jeden z powodów otwarcia przedstawicielstwa w Polsce" - wyjaśniają przedstawiciele Compuware. W tym roku firma chce zatrudnić w warszawskim, na razie jednoosobowym, biurze co najmniej jednego przedstawiciela handlowego. Kierownictwu Compuware zależy jednak również na stworzeniu w oddziale w Polsce działu technicznego.

Compuware jest jednym z ostatnich dużych producentów oprogramowania, który nie był dotąd obecny bezpośrednio w Polsce. W zakończonym w tym roku finansowym firma osiągnęła przychody w wysokości 1,36 mld USD (1,74 mld USD rok wcześniej). Największymi konkurentami Compuware na świecie są: BMC Software, Borland, Computer Associates, IBM i Mercury Interactive. Wszystkie od lat obecne w Polsce.

Compuware oferuje narzędzia do tworzenia i automatyzacji testowania oprogramowania. Początkowo oferta ograniczała się do rozwiązań dla komputerów mainframe, które nadal generują większość przychodów (553 mln USD w 2003 r.). Później rozszerzono ją o rozwiązania internetowe i dla środowisk rozproszonych. W Polsce największy udział mają te ostatnie (ok. 60% przychodów). "Chcemy zwiększyć udział w sprzedaży naszych rozwiązań dla platformy mainframe do poziomu, jaki mają na świecie - ok. 75-90%" - deklaruje Franz Fuchsberger. Przykładem projektu tego typu była umowa z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, z którym Compuware podpisał umowę w 2000 r.

Firma miała wspomóc tworzenie i testowanie - nie działającego wówczas - systemu KSI ZUS na docelowej platformie mainframe.

Do najważniejszych produktów Compuware należą takie systemy, jak Abend-AID, DevPartner, File-AID, QACenter, Strobe, Vantage i Xpediter. W 2003 r. firma wprowadziła do sprzedaży nowy pakiet - OptimalJ - do tworzenia aplikacji w technologii Java.


TOP 200