Test sprzętu do badania aktywności mózgu podczas misji kosmicznej na ISS

Izraelski Brain.Space, czteroletni start-up badający dane dotyczące aktywności mózgu, przetestuje swój sprzęt na astronautach w przestrzeni kosmicznej w przyszłym tygodniu podczas lotu wahadłowca SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Test sprzętu do badania aktywności mózgu podczas misji kosmicznej na ISS

Źródło: Brain.Space

Brain.Space poinformowało, że trzech astronautów biorących udział w planowanej przez prywatną firmę Axiom Space misji na ISS będzie używać specjalnego hełmu z funkcją elektroencefalogramu (EEG) wyprodukowanego przez Brain.Space. Będzie to pierwsza w historii prywatna wyprawa na stację kosmiczną, rozpocznie się 3 kwietnia i potrwa 10 dni. Weźmie w niej udział czwórka astronautami.

W ten sposób Brain.Space dołącza do 30 eksperymentów, które wezmą udział w tzw. misji Rakia na ISS.

Zobacz również:

  • NASA wysyła robota-chirurga w kosmos
  • 9 sposobów, w jaki hakerzy wykorzystają uczenie maszynowe do przeprowadzania ataków

„Wiemy, że środowisko mikrograwitacji wpływa na wskaźniki fizjologiczne w organizmie. Prawdopodobnie będzie to miało wpływ na mózg i chcielibyśmy to monitorować. W przestrzeni kosmicznej stale zbierane są dane na temat tętna, oporu skóry, masy mięśniowej i innych czynników, ale jeszcze nie na temat aktywności mózgu” - powiedział agencji Reuters dyrektor naczelny Brain.Space, Yair Levy.

Trzech z czterech astronautów będzie nosić hełm wyposażony w 460 szczotek powietrznych, które podłącza się do skóry głowy, i wykonywać szereg zadań przez 20 minut dziennie, podczas których dane będą przesyłane do laptopa na stacji kosmicznej. Zadania obejmują „wizualną kulę dziwaczną”, która, jak twierdzi firma, okazała się skuteczna w wykrywaniu nieprawidłowej dynamiki mózgu.

Efekt kuli dziwacznej (oddball effect) to zjawisko percepcyjne polegające na tym, że nowe lub nieoczekiwane bodźce powodują wydłużenie czasu postrzegania.

Podobne badania z wykorzystaniem tych zadań przeprowadzono na Ziemi, a po zakończeniu misji Brain.Space porówna dane EEG, aby sprawdzić różnice w aktywności mózgu między Ziemią a kosmosem. Takie eksperymenty są potrzebne, ponieważ długoterminowa eksploracja kosmosu i życie poza Ziemią „są w zasięgu ręki”, uważają przedstwaiciele firmy. Levy wyraża nadzieję, iż misja kosmiczna będzie trampoliną dla innych instytucji, naukowców i twórców oprogramowania, którzy będą korzystać z jego platformy danych mózgowych.

„Space to akcelerator. Chodzi o to, aby zrewolucjonizować i umożliwić tworzenie aplikacji, produktów i usług związanych z aktywnością mózgu, co jest tak proste, jak pobieranie danych z zegarka Apple Watch” - powiedział Levy.

Jak czytamy na stronie internetowej firmy, stworzenie kompleksowego pakietu infrastruktury mózgowej wymagało przemyślenia sposobu pozyskiwania danych o aktywności mózgu. „Chociaż EEG pochodzi z końca XIX wieku, wprowadzono w nim bardzo niewiele innowacji, które sprawiły, że stał się istotny dla interpretacji aktywności mózgu. Naszym pierwszym priorytetem było wprowadzenie technologii monitorowania mózgu w XXI wiek”. Rozwiązaniem jest przenośny zestaw słuchawkowy, który posiada pierwszą w swoim rodzaju funkcję: 1-Click Donning - umożliwiającą automatyczne i bezproblemowe dopasowanie czujnika. Zestaw ten charakteryzuje się również najkrótszym czasem konfiguracji w porównaniu z innymi zestawami EEG. Stosowane są suche elektrody, co eliminuje kłopot związany z użyciem żelu przewodzącego.

460 czujników (ponad 20x więcej niż w innych urządzeniach EEG) zapewnia dokładne pokrycie całej głowy. Siłowniki sterują ruchem obrotowym, wibracjami i głębokością czujnika, aby zapewnić solidne mocowanie i utrzymanie wysokiej jakości sygnału, co przekłada się na stabilne i bezproblemowe gromadzenie danych.

Opracowana przez Brain.Space technologia standaryzacji danych umożliwia zautomatyzowane i skalowalne ML na trzy sposoby:

1) eliminuje zmienne umiejscowienie czujników w stosunku do głowy badanego.

2) eliminuje wpływ umiejętności operatora - zapewniając optymalne wyniki danych.

3) zapewnia ciągłe monitorowanie jakości sygnału podczas zbierania danych, co wyklucza utratę sygnału spowodowaną ruchami głowy.

Firma twierdzi, że dzięki mapowaniu funkcjonalnemu potrafi zrekonstruować indywidualną strukturę mózgu. Pozwala nam to na osiągnięcie nigdy wcześniej nieosiągalnej lokalizacji źródła, a tym samym na przekształcenie danych we wspólną przestrzeń.

Firma Brain.Space, określa się jako firma zajmująca się infrastrukturą mózgu i współpracuje z wydziałem nauk kognitywnych i nauk o mózgu na Uniwersytecie Ben Guriona w Izraelu w celu przekształcenia terabajtów danych w użyteczne spostrzeżenia. Start-up poinformował również o pozyskaniu 8,5 miliona USD w ramach rundy finansowania zalążkowego.

Źródło: Reuters, Brain.Space

Oprac. AŁ

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200