Tesla wkracza na kolejny poziom jazdy autonomicznej

Firma Elona Muska finalizuje prace nad nową generacją systemu jazdy autonomicznej. Premiera może odbyć się jeszcze w tym roku.

Tesla znana jest z popularyzacji aut elektrycznych oraz wprowadzenia na rynek pierwszego w pełni funkcjonalnego systemu jazdy autonomicznej FSD - Full Self Driving. Dodatkowo płatna opcja pozwala wykorzystać autonomiczne poruszanie się samochodu po drogach ekspresowych i autostradach, a rozwiązanie to jest stale udoskonalane.

Tesla Full Self Driving
Źródło: tesla.com

Tesla Full Self Driving

Źródło: tesla.com

Elon Musk przemawiał w czwartek 6 lipca 2023 roku na Światowej Konferencji Sztucznej Inteligencji 2023 w Szanghaju w Chinach. Prezes Tesli przekazał, że jego zdaniem Tesla jest "bardzo blisko osiągnięcia pełnej autonomicznej jazdy bez nadzoru człowieka i osiągnie pełną automatyczną jazdę, czwartek lub piątego poziomu jeszcze w 2023 roku".

Zobacz również:

  • Kolejny producent pojazdów EV wspiera standard ładowania Tesli
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów

Musk odnosi się do standardów SAE dla w pełni autonomicznej jazdy, gdzie poziom 4 to jazda prawie autonomiczna, z samochodem zdolnym do samodzielnej jazdy bez interwencji kierowcy w niektórych sytuacjach, podczas gdy poziom 5 to pełna autonomia, z samochodem zdolnym do samodzielnej jazdy w zasadzie wszędzie i we wszystkich warunkach.

Aktualnie sprzedawcę Tesle posiadają FSD poziomu 2 - pomagającym w niektórych scenariuszach, ale kierowca musi być czujny i gotowy do przejęcia kontroli we wszystkich sytuacjach.

Aktualnie jedynie Mercedes-Benz zaoferował poziom 4 autonomicznej jazdy w Niemczech, ale tylko w jednym bardzo ograniczonym scenariuszu, podczas gdy poziom 5 nie został jeszcze zaoferowany przez żadną firmę w komercyjnie dostępnym samochodzie.

Elon Musk wielokrotnie w przeszłość informował o wprowadzeniu FSD 4/5 poziomu, ale do dziś nie zaimplementowano nowszej wersji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200