Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji

Amerykański producent samochodów elektrycznych uruchomił produkcję układów scalonych Dojo kolejnej generacji, którym nadał nazwę Dojo Training Tile. Są to układy typu SoW (System on Wafer).

Grafika: Tesla

Jak sama nazwa na to wskazuje (chodzi o słowo training), układ został stworzony z myślą o obsługiwaniu aplikacji szkolących modele AI. Tesla posiada już jeden z najpotężniejszych na świeci superkomputerów, który jest wyposażony w układy scalone produkowane przez firmę Nvidia i jest wykorzystywany do obsługiwania tego rodzaju zadań. Decydujuąc się na opracowania własnego procesoro AI, Tesla rzuciła wyzwanie Nvidii.

Tesla ma nadzieję, że jej nowy komputer bazujący na układzie Dojo Training Tile będzie szkolić modele AI jeszcze szybciej i efektywniej. Firma zbudowała układ Trainig File Dojo od podstaw z myślą o uczeniu maszynowym, a dokładniej o szkoleniach wideo realizowanych z wykorzystaniem danych tego typu, które będą odbierane od produkowanych przez nią pojazdów.

Zobacz również:

  • ChatGPT jako dedykowana aplikacja na komputery Mac
  • Elon Musk złożył niespodziewaną wizytę w Chinach
  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"

Firma oddała do eksploatacji pierwszy superkomputer wyposażony w układ Dojo pierwszej w zeszły roku, pracując jednocześnie nad kolejną wersją układu. I tak powstał układ zawierający macierz 5x5 składającą się chipów procesorowych, która została umieszczona na specjalnej płytce nośnej. Wszystkie chipy komunikują się ze sobą z wykorzystanie opracowanej przez TSCM technologii technologii InFO (Integrated Fan-Out), z której korzystają połączenia InFO_SoW (InFO_System on Wafer)

Tajwańska firma TSMC potwierdziła na jednym z sympozjów technologicznych, że chip Dojo drugiej generacji wszedł już do produkcji. Mówi się, że Tesla i TSCM pracują już nad układem Dojo trzeciej generacji, którego produkcja ma ruszyć w 2027 roku. Wygląda na to, że nowy układ zostanie wykorzystany w planowanym przez Teslę klastrze komputerowym Dojo, który ma powstać kosztem 0,5 mld USD w Nowym Jorku.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200