Tesla notuje rekordową ilość zamówień w związku z cenami paliw

Ceny paliw poszybowały w góry ze względu na wojnę na Ukrainie. Podwyżki spowodowały wzrost zamówień aut elektrycznych Tesli. Elon Musk może świętować, ale ma również poważny problem do rozwiązania.

Wybuch wojny na Ukrainie spowodował lawinowy wzrost cen paliw. Zjawisko to obserwują kierowcy z całego świata. W Polsce cena paliwa wzrosła z około 5,50 zł za litr PB 95 w lutym 2022 roku do około 7 zł za litr PB 95 w pierwszej połowie marca 2022 roku. Olej napędowy jest średnio o złotówkę droższy, a to nie koniec podwyżek cen paliw.

Tesla Model Y
Źródło: tesla.com

Tesla Model Y

Źródło: tesla.com

Wysokie ceny paliw uderzyły w amerykanów, którzy dotychczas nie zwracali uwagi na spalanie swoich pojazdów. W ostatnich dniach Tesla odnotowała rekordowe ilości zamówień nowych pojazdów.

Zobacz również:

  • Google i Apple w niełatwej walce o rynek automotive
  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji
  • Mercedes Benz wycofuje się z pełnej elektryfikacji

Elon Musk niewątpliwie ma powody do radości, ale musi zachować również ostrożność.

Według firmy badawczej CICC ceny niklu znacząco poszybowały w górę. Wszystko w związku z faktem, że surowiec ten jest eksportowany głównie z Rosji. Wojna na Ukrainie spowodowała, że koszt budowy pakietu akumulatorów do aut elektrycznych Tesli wzrósł o około 1580 dolarów.

Tesla zdecydowała się na podniesienie cen swoich aut. Popularny model Y w przeciągu roku zdrożał o aż 10 tysięcy dolarów. Nie odstrasza to jednak kupujących. Portal Electrek informuje o znaczącym wzroście popytu na samochody Tesli.

W wybranych regionach Stanów Zjednoczonych ilość zamówień na pojazdy Tesli wzrosła o 100% w przeciągu tygodnia. Konsumenci składają zamówienia pomimo sporych wzrostów cen pojazdów - w szczególności tańszych modeli - 3 oraz Y.

Aktualne terminy dostaw aut to lipiec 2022 dla Modelu 3 oraz wrzesień 2022 dla Modelu Y. Tesla pracuje nad otwarcie gigafactory w Teksasie. Nowoczesna fabryka powinna skrócić czasy oczekiwania na nowe pojazdy, ale Tesla musi uwzględniać problemy z dostępnością półprzewodników. Ukraina wstrzymała dostawy neonu, co może przełożyć się na kolejne problemy z produkcją półprzewodników.

W chwili obecnej brakuje danych dotyczących sprzedaży aut elektrycznych w Europie w ciągu ostatnich dni. Spodziewamy się jednak podobnego trendu - w dobie drogiego paliwa auta elektryczne mogą okazać się bardziej ekonomicznym wyborem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200