Tesla T4 - tym akceleratorem Nvidia zaszachowała konkurencję

Nvidia chce odgrywać większą rolę na rynku rozwiązań dedykowanych dla centrów danych i włącza do oferty układ graficzny Tesla T4 (akcelerator), który z racji szybkości i wspieranych technologii może z powodzeniem obsługiwać aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Układ Tesla T4 jest następcą modelu Tesla P4, który bazował na architekturze Pascal. Układ Tesla T4 jest oparty na nowej architekturze Turing i razem z towarzyszącym mu oprogramowaniem jest w stanie przetwarzać bardzo szybko dane graficzne, mowę oraz generalnie aplikację bazujące na sztucznej inteligencji.

Tesla T4 jest kluczowym elementem opracowanej przez firmę Nvidia platformy referencyjnej TensorRT Hyperscale Inference Platform. Kilku producentów serwerów już zapowiedziało, że w czwartym kwartale tego roku w ich ofertach pojawią się wydajne serwery dedykowane dla centrów danych, bazujące właśnie na tej platformie. Platformę będą wspierać takie tuzy przemysłu IT, jak Google, Cisco, Dell EMC, Fujitsu, HPE, IBM, Oracle oraz SuperMicro.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Płace CEO biją rekordy. Szef Apple'a nawet nie w Top 5
  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Nvidia wymienia trzy główne elementy platformy referencyjnej TensorRT Hyperscale Inference Platform. Jest to oczywiście układ Tesla T4 oraz rozwiązania noszące nazwę TensorRT 5 i TensorRT Inference Server.

Procesor graficzny Tesla T4 zawiera 320 rdzeni TuringSensor oraz 2560 rdzeni CUDA (Compute Unitfied Device Architecture). CUDA to opracowany przez Nvidię język programowania stworzony z myślą o budowania aplikacji wspierających technologię równoległego przetwarzania danych. przetwarzania równoległego.

Testy wykazały, że układ Tesla T4 oferuje szczytową wydajność rzędu 65 teraflopsów (16-bitowa arytmetyka zmiennoprzecinkowa FP16). W przypadku arytmetyk stałoprzecinkowych INT 8 i INT16 osiągi te wynoszą odpowiednio 130 i 260 teraflopsów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200