Terminale Windows

IBM Network Station NC to odpowiedź IBM na propozycję terminali WBT

IBM Network Station NC to odpowiedź IBM na propozycję terminali WBT.

Dystansując się coraz bardziej od koncepcji "chudego klienta", opracowanej przez Microsoft, IBM pracuje nad alternatywnym rozwiązaniem, konkurującym z technologią WBT (Windows-Based Terminal). Firma opracowała Network Station NC i zamierza podjąć produkcję "chudego serwera", który będzie pracować z wykorzystaniem komputera PC 300 GL.

Już w ub.r. IBM poinformował, że nie jest zainteresowany produkcją komputerów sieciowych NetPC, promowanych przez Microsoft, i zamierza wspierać platformę NC. Obecnie firma zaprezentowała Network Station NC - rozwiązanie konkurencyjne wobec technologii WBT, której integralnymi elementami są: protokół komunikacyjny Remote Desktop Protocol i klient pracujący pod systemem Windows CE.

Na początku br. IBM kupił od Citrixa licencję na technologię ICA (Independent Computing Architecture), którą zastosowano w komputerach sieciowych Network Station 100 i 300. Protokół ICA pozwala klientom, pracującym pod innym systemem operacyjnym niż Windows, nawiązywać łączność z serwerami Windows NT. IBM zamierza ustalić cenę komputerów sieciowych na niskim poziomie, aby mogły one efektywnie konkurować z terminalami WBT. Network Station prawdopodobnie będą kosztować tylko ok. 500 USD.

Choć w opinii przedstawicieli IBM, WBT jest lepszym rozwiązaniem niż NetPC, ale ma mniejsze możliwości niż platforma Network Station. Komputery sieciowe IBM będzie można uruchamiać zarówno z wykorzystaniem serwerów Windows NT, jak i komputerów AS/400, RS/6000 i System 390. Jednocześnie będą one mogły emulować terminale 5220 i 3270. Serwery Windows Terminal Server, świadczące usługi klientom platformy Network Station, muszą jednak dysponować oprogramowaniem komunikacyjnym Citrix Picasso.

Natomiast "chude serwery" będą to prawdopodobnie odpowiednio skonfigurowane, tanie wersje komputerów PC w cenie ok. 800 USD. Mimo że "chudy serwer" umożliwi zdalne zarządzanie odległymi Network Station, to większość danych i aplikacje ma być przechowywana na standardowych, wydajnych serwerach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200