Teradata: nowa wersja hurtowni danych

Firma udostępniła nową wersję oprogramowania platformy hurtowni danych - Teradata 13.

Według informacji podanych przez Teradata, produkt zawiera ponad dziewięćdziesiąt nowych mechanizmów i pracuje na wszystkich specjalizowanych urządzeniach dla hurtowni danych Teradata.

Główną cechą Teradata 13 jest obsługa danych geoprzestrzennych. Taka możliwość pozwala użytkownikom na uwzględnianie czynnika geograficznego podczas analiz dużych wolumenów danych.

Zobacz również:

Teradata 13 przyspiesza proces takich analiz, ponieważ zamiast przechowywania i przetwarzania ich w oddzielnych składnicach danych, dane geoprzestrzenne rezydują w tym samym systemie, co inne dane przedsiębiorstwa.

Chociaż takie możliwości nie są niczym nowym, Teradata najwyraźniej wierzy, że zapotrzebowanie na nie będzie rosnąć. Także konkurencja podziela ten punkt widzenia: Oracle podniosła niedawno cenę za opcję Spatial o ok. 50 proc.

Ponadto Teradata 13 zawiera ulepszenia w zarządzaniu, pozwalające na przemieszczenie informacji do hurtowni danych dwa razy szybciej. Firma uaktualniła również oprogramowanie optymalizatora kwerend, który określa, jak wykonywać kwerendy użytkownika minimalizujące zapotrzebowanie na zasoby systemowe. Według zapewnień firmy, wydajność kwerend zwiększyła się o 30 proc.

Nowa wersja Teradata zbiega się z ciekawymi wydarzeniami na tym rynku. Kilka dni wcześniej konkurencyjny dostawca urządzeń dla hurtowni danych, firma Netezza, udostępniła nisko kosztowy produkt o nazwie TwinFin, a IBM zapowiedział wydanie ponad 2 miliardów USD na przejęcie partnera Teradata - firmy SPSS, która zajmuje się oprogramowaniem analiz prognostycznych.


TOP 200