Tera Computer przejmie od SGI dział superkomputerów

Firma przejmie zarówno markę Cray, jak również całą linię superkomputerów Cray produkowanych przez SGI.

Tera Computer, amerykański producent wysokiej klasy komputerów, przejmie dział superkomputerów Cray firmy SGI (dawniej Silicon Graphics). Wartość transakcji nie została ujawniona, wiadomo jednak że zostanie zrealizowana w formie wymiany akcji oraz w gotówce.

Po przejęciu Tera zamierza utworzyć samodzielną firmę o nazwie Cray, zatrudniającą ponad 900 pracowników. Szacuje też, że roczne przychody nowej firmy wyniosą ponad 200 mln USD.

W ramach porozumienia przejęta zostanie zarówno marka Cray, jak i linia produktów obejmująca superkomputery, w której skład wchodzą systemy Cray SV1, Cray T3E i Cray T90. Tera przejmie równie dotychczasowe kontrakty serwisowe SGI oraz wszystkie przyszłe produkty związane z rozwiązaniami Cray. Ponadto przejmie trzy zakłady produkcyjne w Chippewa Falls.

Operacja ta jest dla Tera Computer szansą wkroczenia na rynek superkomputerów i systemów o najwyższej wydajności, a w szczególności na rynek serwerów obsługujących internetowe sieci szkieletowe.

Przedstawiciele SGI stwierdzili natomiast, że sprzedaż działu Cray pozwoli ich firmie skupić się na opracowywaniu "zasobów, technologii oraz przyszłych platform, które będą bazować na jednolitych rozwiązaniach technicznych".

Zdaniem analityków, ruch ten był do przewidzenia i jest związany z zapowiedziana w ub.r., zakrojoną na szeroka skalę, reorganizacją SGI, zakładającą m.in. znalezienie partnera dla działu Cray.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200