Ten windowsowy ransomware atakuje również komputery Linux

Ta informacja powinna zainteresować te osoby, które uważają iż komputery linuksowe są dużo bezpieczniejsze od tych, którymi zarządza Windows. Firma Kaspersky poinformowała pod koniec zeszłego tygodnia, że ransomware RansomEXX, który atakował do tej pory komputery Windows, doczekał się nowej wersji, tak iż zagraża obecnie również komputerom linuksowym.

Ransomware

To pierwszy tego rodzaju przypadek, aby hakerzy zdecydowali się zmodyfikować znany windowsowy ransomware po to, aby mógł on atakować również komputery linuksowe.

Ransomware RansomEXX pojawił się w internecie zaledwie kilka miesięcy temu, dokładnie na początku czerwca. Zaczął wtedy atakować komputery Windows i specjaliści do spraw bezpieczeństwa stwierdzili, że jest to zagrożenie typu "big-game hunter" co oznacza, że jego twórcy wybierają na swe ofiary wyłącznie systemy IT dużych korporacji mając nadzieję, że te zgodzą się zapłacić im bardzo duży okup.

Zobacz również:

  • CIO W OBLICZU AKTUALNYCH WYZWAŃ TECHNOLOGICZNYCH I BIZNESOWYCH
  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • SUSE udostępniło kolejną wersję systemu SLES 15

Hakerzy łamią najpierw zabezpieczenia chroniące system IT i następnie zagnieżdżają w pamięci atakowanego komputera binarny plik szyfrujący dane lub blokujący do nich dostęp, po to aby następnie zażądać okupu za przywrócenie systemu do normalnej pracy.

To co się stało z zagrożeniem RansomEXX może wkrótce okazać się wskazówką dla wielu grup hakerskich. Zaczna one powielać ten model i na masową skalę modyfikować malware zagrażający komputerom Windows, tak aby mógł on również atakować komputery linuksowe. Wydaje się, że jesteśmy właśnie świadkami takiego przełomu.

Mówi się nawet, że hakerzy opracowali już linuksową wersję oprogramowania ransomware Mesponoza (znanego również pod nazwą Pysa) i jest tylko kwestią czasu, gdy malware ten pojawi się w internecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200