Ten układ może sporo namieszać na rynku procesorów Arm

Chociaż w świecie serwerów i systemów obliczeniowych klasy HPC dominują nadal procesory bazujące na architekturze x86, dostawcy usług chmurowych sięgają coraz częściej po komputery wyposażone w procesory Arm. Należy do nich również chiński gigant internetowy Alibaba, który uruchomił niedawno w swojej chmurze serwery wyposażone w produkowane przez siebie procesory Arm.

Grafika: Alibaba

Są to układy o nazwie Yitian 7100, które Alibaba instaluje w serwerach Panjiu. Są to układy wytwarzane z użyciem technologii 5 nm, które mogą zawierać do 128 rdzeni obliczeniowych Arm, każdy taktowy zegarem 3,2 GHz. Procesor bazuje na architekturze Armv9 i każdy rdzeń ma do swojej wyłącznej dyspozycji osiem kanałów pamięci DDR5.

Układ Panjiu ma taką konstrukcję, że moduł przetwarzający dane jest odseparowany od modułu odpowiedzialnego za przechowywanie danych, dlatego bazujące na nim serwery mogą z powodzeniem obsługiwać zarówno aplikacje ogólnego przeznaczenia, jak i aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję. Alibaba zapewnia, że układ może też współpracować z wysokowydajnymi pamięciami masowymi oraz poradzi sobie bez trudu z obciążeniami występującymi w środowiskach chmurowych.

Zobacz również:

Eksperci zadają sobie pytanie, czy Alibaba zamierza wprowadzać ten procesor wyłącznie do własnych środowisk chmurowych, czy też planuje wejść z nim na rynki światowe. Spekulują również, czy wybierając tę drugą opcję, procesor może stawić czoła układom CPU bazującym na architekturze Arm, które mają w swoich ofertach inne firmy. Większość ekspertów sądzi jednak, że Alibaba ma jeszcze zbyt małe doświadczenie w produkcji tego typu układów i przynajmniej w najbliższej przyszłości ograniczy swoje ambicje do krajowych zastosowań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200