Ten raport udowadnia, że przejście na pracę zdalną przyspiesza cyfrową transformację firm

Jak wynika z najnowszego raportu Cisco Duo Security, firmy na całym świecie przechodzą w tym roku ogromne zmiany w obszarze IT, co ma związek z masowym wdrożeniem modelu pracy zdalnej i przyspieszeniem implementacji technologii chmurowych.

Cisco

Raport Cisco Duo Trusted Access 2020 prezentuje, w jaki sposób organizacje, których zespół w całości przeszedł na model pracy zdalnej, zwróciły się ku technologiom takim jak VPN czy protokół pulpitu zdalnego (RDP). Wskutek tych zmian liczba miesięcznych autoryzacji z wykorzystaniem narzędzi Duo Security wzrosła z 600 do 900 milionów.

Wdrożenie rozwiązań chmurowych przyspieszyło. Podczas pierwszych miesięcy pandemii liczba dziennych logowań do usług cloud computing wzrosła o 40 proc. W większości przypadków dokonywali ich pracownicy korporacji i średnich firm, którym zależało na uzyskaniu dostępu do licznych usług chmurowych.

Zobacz również:

  • Avi Wigderson zdobywa Nagrodę Turinga za prace nad losowością obliczeniową
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Organizacje w pośpiechu starały się pozyskać sprzęt niezbędny do stworzenia środowiska pracy zdalnej, jednak, zanim to nastąpiło, pracownicy często korzystali z prywatnych urządzeń. W efekcie w samym marcu liczba zablokowanych prób logowania z poziomu przestarzałych urządzeń wzrosła o 90 proc. Dzięki aktualizacji lub wymianie urządzeń na nowsze modele i lepszej ochronie przed złośliwym oprogramowaniem odsetek ten spadł w kolejnych miesiącach.

Podsumowując - kluczowe wnioski z raportu Cisco Duo Security dotyczą takich tematów, jak: SMS (licząc rok do roku liczba organizacji, które nie zezwalają na autoryzację poprzez kod SMS, wzrosła z 8,7 proc. do 16,1 proc; wzrost znaczenia biometrii (obecnie 80 proc. służbowych urządzeń umożliwia logowanie za pomocą cech biometrycznych, odsetek ten wzrósł o 12 proc. w ciągu 5 lat); wzrost znaczenia chmur, które wypierają działające w ramach firmy infrastruktury IT; biorąc pod uwagę dostarczanie poprawek bezpieczeństwa, system iOS wygrywa zdecydowanie z systemem Android; system Windows 7 (okazuje się, że ten nie wspierany już system dalej trzyma się mocno zarówno w firmach, jak i w sektorze publicznym. Np. w służbie zdrowia ponad 30 proc. urządzeń wciąż korzysta z tego oprogramowania).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200