Ten procesor Ampere ma 192 rdzenie

Firma Ampere poszerzyła ofertę o potężny serwerowy procesor nowej generacji - AmpereOne. W zależności od wersji, układ może zawierać od 136 do 192 rdzeni obliczeniowych i wspiera szereg instrukcji zaprojektowanych specjalnie z myślą o obsługiwaniu aplikacji wykorzystujących technologię AI.

Grafika: Ampere

Jest to przy tym pierwszy układ tej firmy, który korzysta z rodzimych rdzeni, a nie licencjonowanych przez ARM, jak to miało miejsce w przypadku wszystkich układów Ampere poprzedniej generacji. Układy AmpereOne są wytwarzane przez znaną tajwańską firmę TSCM przy użyciu technologii 5 nm.

Na uwagę zasługuje fakt, że układ wspiera szereg instrukcji z grupy bfloat16. Są to instrukcje używane obecnie powszechnie do szkolenia aplikacji AI czy następnie wnioskowania. Dlatego układ spisuje się doskonale obsługując tego rodzaju zadania. Twórcy układu utrzymują – co muszą jeszcze potwierdzić niezależne testy – że układ AmpereOne jest dwa do trzech razy bardziej energooszczędny niż procesory serwerowe x86 firm Intel i AMD. Charakterystyczną cechą układu jest to, że nie jest wytwarzany z jednego monolitycznego kawałka krzemu, a składa się z wielu tzw. chipletów, które tworzą stos 3D.

Zobacz również:

  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów

Architektura taka pozwoliła twórcom układu wprowadzić do niego funkcję egzekwowania jakości usług. AmpereOne obsługuje również rozwiązanie znane pod nazwą wirtualizacji zagnieżdżonej, dzięki któremu wewnątrz maszyny wirtualnej można konfigurować kilka mniejszych maszyn, uruchamia maszyny wirtualne wewnątrz maszyn wirtualnych, co w przypadku niektórych rodzajów aplikacji jest niezwykle przydatne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200