Ten malware atakuje routery obsługujące środowiska SOHO

Właściciele niewielkich biznesów SOHO (Small Office/Home Office) posiadający niewielkie routery obsługujące tego typu stanowiska pracy, powinni się mieć na baczności. Informatycy odkryli bowiem malware typu RAT (Remote Acces Trojan), który atakuje takie routery, przejmując następnie kontrolę nad podłączonym do nich komputerami.

Grafika: Matthew Henry//freerangestock

Trojan nosi nazwę ZuoRAT i wszystko na to wskazuje, że jest częścią wyrafinowanej kampanii hakerskiej i przez ostatnie miesiące atakował wiele biur i domowych stanowisk pracy funkcjonujących w USA oraz w Europie, wykradając z nich poufne informacje.

Badanie zagrożenia wskazuje na to, że malware został opracowany tuż po wybuchu pandemii, wtedy gdy wielu pracowników zaczęło pracować zdalnie w domu. Hakerzy od razu zorientowali się iż jest to znakomita okazja do wykradania z ich komputerów danych i opracowali malware ZuoRAT, który atakuje routery SOHO. Mieli ułatwione zadanie, gdyż posiadacze routerów tej klasy rzadko aktualizują zarządzające nimi oprogramowanie, dlatego zawierają one często wiele niezałatanych w porę luk. Są to routery produkowane przez znanych producnetów sprzętu tego rodzaju, takich jak ASUS, Cisco, DrayTek czy Netgear.

Zobacz również:

  • Bankowy trojan Grandoreiro wrócił i atakuje że zdwojoną siłą
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?

Informatycy wyodrębnili cztery kluczowe elementy szkodliwego oprogramowania ZuoRAT, z których najważniejszym jest loader Windows napisany w języku C++. Pozostałe trzy to programy typu agent, które pobierają i przesyłają pliki, przechwytują ruch sieciowy oraz uruchamiają szkodliwy kod. Noszą one odpowiednio nazwy CBeacon, GoBeacon i Cobalt Strike

Dlatego użytkownicy takich routerów powinny je uważnie obserwować i przede wszystkim natychmiast sprawdzić, czy w ich pamięci rezyduje ostatnia wersja oprogramowania firmware, które nimi zarządza. Jeśli tak nie jest, firmware należy natychmiast zaktualizować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200