Ten kalkulator powie, co nam może grozić w przypadku zakażenia się koronawirusem

Polscy naukowcy z grupy MOCOS (nazwa od słów MOdelling COronavirus Spread) opracowali aplikację obliczającą procentowe, indywidualne ryzyko hospitalizacji lub zgonu w przypadku zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus

Grupa MOCOS to międzynarodowy, założony na początku tego roku przez prof. Tylla Krügera z Politechniki Wrocławskiej, interdyscyplinarny zespół naukowców, który zajmuje się modelowaniem epidemii COVID-19. Znaczną część zespołu stanowią wrocławianie, głównie badacze z PWr.

Stworzony przez naukowców kalkulator wylicza prawdopodobieństwo scenariusza przejścia koronawirusa na podstawie danych sanepidu z przebiegu zakażenia u ok. 56 tys. osób z okresu od 21 lutego do 4 listopada tego roku, kiedy mieliśmy do czynienia z pierwszą falą pandemii.

Zobacz również:

  • Ta technika rozwiązuje problem ograniczonej wielkości okien kontekstowych obsługujących modele językowe LLM
  • Jak obliczyć procent z liczby krok po kroku. Najlepsze narzędzia

Aby wyliczyć prawdopodobieństwo przebiegu choroby należy podać szereg danych, takich jak wiek, płeć, czy posiadanie chorób współistniejących (chodzi o choroby serca, nowotwory, choroby nerek, cukrzycę, oraz inne wymienione z nazwy choroby współistniejące).

Twórcy kalkulatora informują – a właściwie ostrzegają – aby wynik podany przez kalkulator traktować z odpowiednim dystansem i nie wpadać w panikę, gdyż bazuje on na statystyce populacyjnej.

Kalkulator ma postać usługi webowej i jest dostępny na tej stronie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200