Ten chatbot może przejąć osobowość każdej osoby

Microsoft opatentował wynalazek, o którym do niedawna można było przeczytać tylko w powieściach science fiction. To chatbot obdarzony sztuczną inteligencją, który jest w stanie przejąć wszystkie cechy istniejącej w rzeczywistym świecie, jak również nieżyjącej już, osoby.

Chatbot

Chatbot wciela się w taką osobę analizując i przetwarzając w odpowiedni sposób ogólnie dostępne informacje, które można znaleźć przede wszystkim w mediach społecznościowych. Są to takie informacje, jak wizerunek danej osoby, jej głos oraz analiza zamieszczonych przez nią w internecie wpisów.

Chatbot może te wszystkie informacje przetworzyć i zbudować na ich podstawie wirtualną postać mającą wszystkie cechy istniejącej w realu osoby. Może to być nawet nieżyjącą już osoba, chociaż patent Microsoftu nie mówi konkretnie, że będzie do tego celu wykorzystywany. Teoretycznie jest to jednak jak najbardziej możliwe.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Opera potrafi już rysować obrazy oraz przemawiać
  • Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund

Microsoft złożył wniosek o opatentowanie tego futurystycznego wynalazku – noszący nazwę „Creating a controversional chatbot of a specific person” dość dawno, bo pod koniec 2017 roku. Został on oficjalnie zatwierdzony przez amerykański urząd patentowy w grudniu 2020 roku. Jak dotąd Microsoft nie wypowiedział się co do tego, czy zamierza w najbliższym czasie zaprezentować konkretny produkt wykorzystujący tę technologię.

Jednak już obecnie słychać głosy, że pojawienie takiego chatbota może wywołać prawdziwą burzę. Chodzi tu szczególnie o problemy prawne. W większości obowiązujących obecnie na świecie systemów prawnych wykorzystanie przez kogokolwiek – a w tym przypadku przez chatbota - wizerunku i cech osobistych innej osoby jest bowiem karalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200