Telewizory ze wsparciem dla technologii IoT

Samsung zapowiada, że wszystkie produkowane przez niego w 2016 roku inteligentne odbiorniki Smart TV będą wspierać technologię IoT. Oznacza to, że będą one mogły komunikować się ze wszystkimi innymi urządzeniami elektronicznymi wyposażonymi w interfejs IoT.

Firma informuje też, że wszystkie jej telewizory klasy „high-end” typu SHUD (Super Ultra High Definition; odbiorniki TV wyświetlające obraz o doskonałej jakości, głównie dzięki technologii „nano crystal") będą mogły pełnić rolę hubów, które obsługują wszystkie znajdujące się w otoczeniu urządzenia zgodne z platformą SmartThings. Telewizory takie będą więc mogły kontrolować np. systemy oświetleniowe, termostaty czy elektroniczne zamki. Użytkownicy nie będą już wtedy musieli kupować wolno stojącego huba SmartThings, zaoszczędzając w ten sposób ok. 100 USD, bo tyle kosztuje takie urządzenie.

Samsung zapowiedział swoje plany dotyczące produkcji urządzeń spełniających wymagania stawiane przez środowiska IoT kilka dni przed targami CES (odbywającymi się w tym tygodniu w Las Vegas), na których wszyscy wiodący producenci urządzeń elektronicznych pokażą swoje najnowsze rozwiązania (takie jak odbiorniki TV, pralki, zmywarki oraz inne urządzenia), które można podłączać do sieci IoT.

Zobacz również:

  • Samsung Electronics stoi w obliczu pierwszego strajku pracowników w swojej 55-letniej historii
Telewizory ze wsparciem dla technologii IoT

Hub SmartThings w otoczeniu czujników

Użytkownicy będą wtedy mogli np. podłączać zewnętrze kamery do telewizorów i oglądać na ich ekranach nie wstając z fotela, kto dobija się do ich drzwi. W podobny sposób czujniki ruchu będą ich mogły alarmować iż ktoś kręci się w otoczeniu, a nawet wyświetlać wizerunki takich osób na ekranie TV.

Producenci elektronicznych urządzeń powszechnego użytku opracowali już kilka protokołów i platform, które pozwalają łączyć je w sieć, budując w ten sposób tzw. inteligentne domy. Samsung wspiera platformę SmartThings, w posiadanie której wszedł po przejęciu niedawno firmy, która była jej twórcą. Jest to otwarta platforma co oznacza, że inni dostawcy urządzeń elektronicznych mogą projektować urządzenia, wprowadzając do nich od razu technologie wspierane przez tę platformę. Szacuje się, że na rynek wprowadzono już ok. 200 różnych urządzeń elektronicznych powszechnego użytku, które są zgodne z platformą SmartThings.

Samsung informuje, że chociaż wszystkie telewizory SHUD wyprodukowane w 2016 roku będą obligatoryjnie wspierać platformę SmartTings, to poszczególne technologie obsługujące tę platformę będą aktywowane w różny sposób na poszczególnych regionalnych rynkach, zależnie od lokalnych potrzeb.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200