Telewizja cyfrowa: po Lubuskiem, czas na Pomorze

Dziś o 5:00 rano Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni przełączył na Pomorzu telewizyjny analogowy sygnał telewizji naziemnej na cyfrowy. To drugi etap wyłączeń, po Lubuskiem - teraz wyłączone zostały nadajniki analogowe w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Iławie, Nowym Mieście Lubawskim, Poznaniu, Lesznie i Wągrowcu.

Pierwszy etap wyłączeń obejmował województwo lubuskie i miał miejsce 7 listopada. Dziś (28 listopada) nadajniki analogowe zostały wyłączone na Pomorzu. Kolejne wyłączenia analogu będą miały miejsce w marcu, a cały proces zakończy się w lipcu 2013 roku. Wtedy naziemny sygnał telewizyjny będzie wyłącznie cyfrowy.

Wyłączenie sygnału analogowego oznacza, że naziemna telewizja w Lubuskiem i na Pomorzu jest już dostępna tylko w technice cyfrowej DVB-T. Odbiorcy telewizji naziemnej mają 18 programów. By je odbierać, muszą mieć nowszy model telewizora (z MPEG-4) lub wyposażyć telewizor w odpowiedni dekoder.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji od lipca 2011 roku prowadzi kampanię informacyjną wyjaśniającą, co zrobić, przy odbierać sygnał cyfrowy. Są spoty radiowe i telewizyjne -lokalne i ogólnopolskie, strona cyfryzacja.gov.pl, bezpłatna infolinia 800 007 788. Tuż przed wyłączeniem mieszkańcy danego regionu dostają listy z objaśnieniem, co muszą robić w związku ze zmianą.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200