Telenor i TeleDanmark chcą się połączyć

Norwesk i duński operator rozważają zawarcie fuzji. W jej wyniku powstanie firma telekomunikacyjna warta 16 mld USD. Poprzednio rozmowy w sprawie połączenia z Telenorem prowadziła także Telia.

Norweski Telenor i duński TeleDanmark prowadzą rozmowy w sprawie zawarcia fuzji, w wyniku której miałaby powstać firma warta 16 mld USD. Rozmowy są już bardzo zaawansowane, ale ich wynik nie został jeszcze przesądzony. Fuzja może zagrozić pozycji szwedzkiej firmie telekomunikacyjnej Telii, która chciała kupić Telenor. Rozmowy pomiędzy Telenorem a Telią dwukrotnie nie doszły do skutku.

Telenor Satellite jest norweskim operatorem telekomunikacyjnym, posiadającym w tym kraju 4,5 mln abonentów korzystających z telefonicznej sieci stacjonarnej i komórkowej. Telenor ma udziały w spółkach telekomunikacyjnych w ok. 16 krajach. Na polskim rynku działa spółka Telenor Satellite Polska. Firma oferuje usługi łączności satelitarnej. Powstała we wrześniu 1996 r. Jej udziałowcami są: Telenor Polska sp. z o.o. oraz P.P.F. Plan sp. z o.o. Firma brała udział m.in. w przetargu na obsługę informatyczną Totalizatora Sportowego. Z systemów transmisji Telenor korzystają w Polsce m.in. MSWiA, Straż Graniczna, Biuro Informacyjne Rządu, IBM Polska czy Comp SA.

Zobacz również:

  • McAfee Enterprise i FireEye połączyły się pod marką Trellix
  • Ten ruch Muska pokazuje, że liczy się on z możliwością rychłego przejęcia Twittera
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

TeleDanmark jest duńską firmą telekomunikacyjną, posiadającą w Danii ok. 5 mln klientów. Ponad 40% udziałów w spółce posiada amerykańska firma SBC Communications. TeleDanmark przejął niedawno od Softbanku 51% akcji spółki Net2Net. Wartość transakcji wyniosła 87,5 mln zł. Net2Net został utworzony w celu konsolidacji działalności internetowej Softbanku. W ramach spóki działają firmy, takie jak Multinet, PikNet, Polska OnLine, IDS, PDI i Polbox. Net2Net ma wkrótce zmienić nazwę na Zillion, a do końca tego roku wchłonąć wszystkie spółki internetowe Softbanku.

TeleDanmark zawarł także w tym roku umowę o współpracy z Szeptelem. Porozumienie dotyczy budowanej przez Szeptela ogólnopolskiej sieci szkieletowej i dostępowej. TeleDanmark posiada także 19,6% udziałów w Polkomtelu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200