Telekomunikacja Polska tworzy aplikacje mobilne na iPhone'a i Androida

Warszawskie centrum R&D Grupy TP zajmuje się także tworzeniem aplikacji na platformy Apple iOS i Google Android.

Jedną aplikacji mobilnych jest audio gra "Le coeur de l’hiver". Nie wymaga ona patrzenia na telefon stanowiąc coś w rodzaju interaktywnego audiobooka. Dla Francji i Polski przygotowaliśmy już demo do wdrożenia.

W Orange Labs stworzono także przystawkę do telewizora - tzw. set-top-box - bazujący na platformie Android. Użytkownik, za pośrednictwem odbiornika TV może ściągać i korzystać ze sklepu z aplikacjami Google. TP jest liderem tego projektu w Grupie France Telecom.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

Orange Labs pracuje także nad projektami związanymi z tzw. rozszerzoną rzeczywistością (augmented reality). Kilka projektów powstało inspirowanych współpracą z Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych. Jak przyznają przedstawiciele warszawskiego centrum, technologia jest bardzo ciekawa i rozwojowa, a jej komercjalizacja uzależniona jest od powszechnej dostępności nowoczesnych smartphonów i szybko rosnącej świadomości ich użytkowników. "Prowadziliśmy projekty wdrożenia technologii AR dla centrów handlowych we Francji. Po zbliżeniu iPhone’a do półki sklepowej pojawiały się informacje o aktualnych promocjach. W ubiegłym roku stworzyliśmy też ARowy przewodnik po Orange Warsaw Festival" - opowiada Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs w Polsce.

W Orange Labs prowadzone są też projekty związane z wykorzystaniem narzędzi semantycznych. W tym projekcie centrum współpracuje z prof. Witoldem Abramowiczem z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. "Zbliżamy się do komercjalizacji tego projektu. Narzędzia semantyczne wspomogą zautomatyzowane tworzenie i zamawianie pakietów usług telekomunikacyjnych przez klientów biznesowych" - opowiada Andrzej Kowalski. Narzędzia semantyczne wspomagają także wykorzystanie rozpoznawania mowy do obsługi poczty głosowej w sieci Orange.

Czytaj też: Nad czym Orange pracuje w Polsce

Grupa TP na projekty badawczo-rozwojowe w warszawskim centrum wydaje 57,1 mln zł rocznie, a powstałe rozwiązania służą całej Grupie France Telecom. Orange Labs Poland złożyło już 10 wniosków patentowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200