Telekomunikacja Kolejowa wygrała częstotliwości GSM

Na polskim rynku działać będzie piąty operator komórkowy. Należąca do grupy PKP, Telekomunikacja Kolejowa została zwycięzcą przetargu na wolne częstotliwości GSM 1800. TK dostanie dwie z trzech grup po 33 kanałów radiowych, będących przedmiotem przetargu. Operator zaoferował za każdą grupę po 255 mln zł, zatem do budżetu państwa trafi 510 mln zł. Pozostali chętni - Telefonia Dialog i Centertel nie uzyskali wymaganej liczy punktów. Pozostałe 33 kanały zostaną ponownie wystawione w przetargu.

Telekomunikacja Kolejowa uzyskała rezerwację częstotliwości uprawniającą do ich wykorzystywania na terenie całego kraju do 31 grudnia 2020 r. Czy w efekcie zwycięstwa TK w przetargu pojawi się kolejny operator, zaś abonenci doczekają się dalszego spadku cen? - "Wygrane częstotliwości zamierzamy wykorzystać do budowy sieci GSM. Prowadzimy negocjacje z dostawcami, niebawem powinny pojawić się szczegóły. Naszym atutem jest rozbudowana sieć szkieletowa i osiem oddziałów na terenie Polski oraz centrala w stolicy" - mówi Jakub Prusik, pełnomocnik zarządu Telekomunikacji Kolejowej. Prusik nie ujawnił, ile operator zamierza wydać na budowę sieci.

Pierwsze reakcje analityków są sceptyczne. "Budowanie czwartego operatora od podstaw przy obecnym nasyceniu rynku i rychłe wejście nowej technologii UMTS to nie jest dobry pomysł. Być może, jeżeli regulator wprowadzi roaming wewnętrzny, będą mogli korzystać po części ze swojej sieci, po części działać jako MVNO" - zastanawia się Michał Marczak, analityk DI BRE. "Bardzo trudno będzie Telekomunikacji Kolejowej w tym operatorskim tłoku zająć znacząca pozycję"- mówi z kolei Krzysztof Kaczmarczyk analityk DB Securities.

W ubiegłym tygodniu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zapowiedziała podjęcie decyzji w sprawie przetargu - ogłoszenie wyników lub jego anulowania. O tym, że czwarty operator został wybrany informowaliśmy wcześniej, jednak przedłużająca się procedura wybrania prezesa UKE uniemożliwiała podania wyników do publicznej wiadomości.Jak głosi komunikat UKE, oferta w przetargu mogła uzyskać maksymalnie 450 punktów. Natomiast minimalna suma punktów, jaką powinna uzyskać zwycięska oferta, wynosiła 375 punktów. Pozycję pierwszą zajęły dwie oferty Telekomunikacji Kolejowej, które uzyskały po 402,072 każda.

Centertel, który chciał 33 kanały, aby zwiększyć pojemność swojej sieci uzyskał 233,618 punktów, zaś dwie oferty Telefonii Dialog uzyskały po 147,057 pkt, i 143,023 pkt.

Pozostałe po rozstrzygnięciu przetargu 33 kanały radiowe z zakresu GSM 1800 zostaną ponownie zaoferowane podmiotom rynkowym. Szczegółowa koncepcja ich rozdysponowania zostanie poddana publicznym konsultacjom - podał UKE. Centertel na razie nie komentuje wyników przetargu. Telefonia Dialog nie zamierza oprotestować przetargu, nie ujawni także jaką sumę proponowała za rezerwację częstotliwości. Być może wejdzie na rynek mobilny jako operator MVNO (posiada koncesję), ale o tym zdecyduje zarząd KGHM. "Spółka znajduje się nadal w procesie sprzedaży, którego nie zatrzymał nowy zarząd jej właściela. Powstała krótka lista zainteresowanych inwestorów" - informuje Alina Urban, rzecznik prasowa KGHM. Jak mówi Urban, kwestia rozpoczęcia działalności Telefonii Dialog jako MVNO pozostaje otwarta.

Więcej na temat działań Urzędu Komunikacji Elekronicznej pod kierownictwem Anny Streżyńskiej: Ofensywa UKE: tańszy internet, niższy abonament

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200