Telegram najpopularniejszym komunikatorem w Rosji, wyprzedza WhatsApp

Telegram wyprzedził WhatsApp, stając się najpopularniejszym komunikatorem w Rosji, poinformował operator komórkowy Megafon. Rosjanie chętnie korzystają z tej aplikacji, ponieważ Moskwa ogranicza niektóre usługi cyfrowe.

Telegram najpopularniejszym komunikatorem w Rosji, wyprzedza WhatsApp

LoboStudioHamburg/ Pixabay

Właściciel WhatsAppa, Meta Platforms jest uwikłany w rosyjską sprawę sądową, w której prokuratorzy chcą mu na stałe przypiąć łatkę „organizacji ekstremistycznej”, a władze aktywnie promują Telegram, zakazując jednocześnie korzystania z innych zagranicznych platform, takich jak Facebook, Instagram i Twitter.

Inwazja Rosji na Ukrainę dolała oliwy do ognia w gorącym sporze między zagranicznymi platformami cyfrowymi a Moskwą.

Zobacz również:

  • Hakerzy podszywający się pod Merkel wzięli na cel prezes Europejskiego Banku Centralnego
  • Jak Rosja radzi sobie z niedoborami elektroniki?

Megafon, jeden z czterech głównych operatorów telekomunikacyjnych w Rosji, poinformował, że jego analiza ruchu w sieci komórkowej wykazała, iż udział Telegrama wzrósł do 63% w pierwszych dwóch tygodniach marca z 48% w pierwszych dwóch tygodniach lutego.

Udział WhatsApp spadł do 32% z 48% - podał Megafon.

Przeciętny użytkownik Telegrama zużywa dziennie 101 MB danych, podczas gdy WhatsApp - 26 MB.

Telegram, założony przez Rosjanina Pawła Durowa, od dawna jest popularną platformą informacyjną w Rosji, gdzie kanały z treściami prowadzą niemal wszystkie najważniejsze media, instytucje rządowe i osoby publiczne.

„Popularność usługi wzrosła na tle ograniczeń w dostępie do innych komunikatorów i sieci społecznościowych" – napisała firma Megafon w oświadczeniu. „Usługa zaczęła się aktywnie rozwijać 24 lutego”.

Był to dzień ataku na Ukrainę.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200