Telefonia Lokalna tworzy ogólnopolską sieć dostępu do Internetu

Sieć zostanie zbudowana z wykorzystaniem sprzętu i projektu Cisco Systems przez krakowski Solidex. W tym celu Telefonia Lokalna zawarła z Cisco kontrakt o wartości 2,5 mln USD.

Wrocławska Telefonia Lokalna SA, operator sieci telefonii stacjonarnej Dialog, zawarła z Cisco Systems Poland umowę na budowę ogólnopolskiej sieci internetowej. Wartość kontraktu szacowana jest na 2,5 mln USD.

W ramach umowy powstanie sieć telefonicznego dostępu do Internetu, w całości stworzona na rozwiązaniach Cisco. Jej realizacją zajmie się krakowski Solidex SA. Ponadto Dialog i Cisco będą prowadziły wspólne działania marketingowe

Abonenci Dialogu będą mogli uzyskać połączenie z Internetem przez numer dostępowy. Korzystający z modemów analogowych będą łączyć się z maksymalną prędkością do 56 Kb/s, a użytkownicy linii ISDN z szybkością do 128 Kb/s.

Operator za swoje usługi będzie pobierał opłaty w postaci ryczałtu. Jego podstawowa stawka miesięczna ma wynieść ok. 85 zł. Przewidywane są też różne warianty opłat ryczałtowych, dzięki którym klient będzie mógł np. wykupić tylko 10 godzin dostępu miesięcznie lub dostęp w zadanych ramach godzinowych.

Pilotażowa wersja systemu działa już od początku lipca we Wrocławiu, a jej komercyjne udostępnienie przewidywane jest na sierpień. Operator zapowiada uruchomienie swoich usług w pozostałych regionach koncesyjnych (wrocławski, jeleniogórski, wałbrzyski, elbląski, legnicki, zielonogórski, bielski i łódzki) jesienią. Kolejnym etapem ma być budowa sieci ogólnopolskiej, jednak przedstawiciele spółki nie chcieli podać konkretnych terminów.

***

Rozstrzygnięto przetarg na usługi telefoniczne w Warszawie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200