Telefon półdarmo

Internetowa telefonia to także możliwość połączenia się z darmowymi numerami, zaczynającymi się na 800.

Internetowa telefonia to także możliwość połączenia się z darmowymi numerami, zaczynającymi się na 800.

Przez zwykłe połączenie telefoniczne nie można zadzwonić do USA pod darmowe numery zaczynające się na 800. A przez Internet można!

Amerykańska firma IDT oferuje rozwiązanie, nazwane Net2Phone, które w istotny sposób różni się od dostępnych dzisiaj realizacji internetowej telefonii - nasz odbiorca nie musi bowiem dysponować komputerem podłączonym do Internetu. Wystarczy, by miał telefon - my z poziomu naszego komputera poprzez Internet łączymy się z bramką utrzymywaną przez firmę IDT, skąd rozmowa jest kierowana na zwykłe łącza telefoniczne.

Oczywiście w rozwiązaniu tym uciążliwe są inne wady internetowego telefonu, a więc nie zawsze najlepsza jakość połączenia, która bardzo zależy od chwilowego obciążenia łącza międzynarodowego. W efekcie czasem można mieć do czynienia z krótkimi przerwami i zanikaniem sygnału. Poza godzinami szczytu (w Internecie) poziom czytelności rozmowy jest zadowalający.

Firma w ramach promocji oferuje możliwość darmowego łączenia się z numerami, zaczynającymi się1-800, które najczęściej są darmowymi liniami informacyjnymi, utrzymywanymi przez firmy, dla każdego użytkownika Internetu. Możliwość połączenia się z numerami zaczynającymi się na 800 to jednak tylko jedna z opcji wykorzystania Net2Phone. Gdy skłonni jesteśmy zapłacić za rozmowy, możemy połączyć się z dowolnym numerem w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od tego skąd dzwonimy (na przykład z Polski), za minutę rozmowy przyjdzie nam zapłacić tylko 10 centów. Jest to znacznie mniej niż kosztowałby nas telefon z Warszawy do Katowic.

Do korzystania z usługi potrzebne jest oprogramowanie klienckie, które można ściągnąć z serwerahttp://www.net2phone.com, oraz wypełnienie formularza zawierającego dane osobowe. Gdy chce się korzystać z pełnej oferty, a więc dzwonienia pod inne numery niż zaczynające się na 800, trzeba dodatkowo podać numer karty kredytowej. Według informacji udzielonych przez przedstawicieli IDT, firma ta ma już ok. 100 tys. klientów - głównie małych firm.

Pod znakiem zapytania staje legalność stosowania takiego rozwiązania w naszym kraju, ale na razie nikt z Ministerstwa Łączności nie wydał oficjalnej opinii, według której internetowa telefonia byłaby niezgodna z polskim prawem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200