Telefon dla administratora

Telefon komórkowy Nokia 9210 Communicator będzie umożliwiał uruchamianie aplikacji Javy.

Telefon komórkowy Nokia 9210 Communicator będzie umożliwiał uruchamianie aplikacji Javy.

Nokia zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego telefonu Nokia 9210 Communicator, który po raz pierwszy będzie wyposażony w ekran wyświetlający 4096 kolorów, a także będzie umożliwiać uruchamianie aplikacji pisanych w języku . Model ten będzie przełomowy w historii komórkowych - otwiera bowiem możliwość łatwego tworzenia i uruchamiania aplikacji bezpośrednio na telefonie komórkowym. To zaś pozwoli stosować go jako rozwiązanie alternatywne dla coraz częściej wykorzystywanych w biznesie komputerów naręcznych.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników, czyli modeli 9000 i 9110, nowy Communicator będzie pracować pod kontrolą systemu operacyjnego EPOC firmy Symbian, obsługującego aplety PersonalJava i wyposażonego w przeglądarkę internetową, umożliwiającą wyświetlanie stron WWW w pełnym kolorze. Przeglądarka obsługuje ramki i oprócz dokumentów HTML może wyświetlać standardowe tekstowe dokumenty oraz umożliwiać dostęp do serwisów WAP.

Podobnie jak poprzednie modele, Nokia 9210 będzie obsługiwać pocztę elektroniczną, faksy, kalendarz, a także umożliwi tworzenie dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych w pełni zgodnych z formatem dokumentów Microsoft Word i Excel. Pozwoli też na przeglądanie prezentacji przygotowanych na komputerze z wykorzystaniem aplikacji Microsoft PowerPoint. Telefon umożliwi również synchronizację danych z wykorzystaniem standardu SyncML. Standardowo ma być obsługiwana synchronizacja z aplikacjami Lotus Notes i Organizer oraz Microsoft Outlook i Schedule+.

Istotnym rozszerzeniem, szczególnie przydatnym dla osób, które nową Nokię będą wykorzystywać do komunikacji z sieciami korporacyjnymi, jest obsługa przez ten telefon standardu HSCSD, co umożliwia realizowanie transmisji danych z przepustowością 43,2 Kb/s w przeciwieństwie do standardowej w sieciach GSM - 9,6 Kb/s.

Nokia 9210 będzie wyposażona w pamięć o pojemności 16 MB. Jej wymiary to: 158 x 56 x 27 mm, waga - 244 gramy. Będzie pracować zarówno w sieciach 900 MHz, jak i 1,8 GHz, umożliwiając - według Nokii - do 10 godzin rozmowy lub 230 godzin oczekiwania na połączenie bez konieczności doładowywania baterii. Telefon ma trafić na rynek w pierwszej połowie przyszłego roku. Jego cena nie została jeszcze ustalona. w


TOP 200