Tektronix w "TP EmiTel"

Tektronix Polska dostarczyła urządzenia pomiarowe MTS300 dla operatora krajowego TP EmiTel, świadczącego usługi z zakresu radiokomunikacji naziemnej w systemie DVB ($Digital Video Broadcasting$).

Tektronix Polska dostarczyła urządzenia pomiarowe MTS300 dla operatora krajowego TP EmiTel, świadczącego usługi z zakresu radiokomunikacji naziemnej w systemie DVB (Digital Video Broadcasting).

Testery oraz generator sygnałów TG700 będą służyły do uruchamiania i kontroli nadajników telewizji cyfrowej DVB-T (DVB Terrestial) zainstalowanych w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Tektronix MTS300 MPGE jest narzędziem służącym do szczegółowej analizy kompresji sekwencji obrazowych MPEG oraz do prowadzenia testów diagnostycznych emisji radiowej. Z jego pomocą można kontrolować faktyczne parametry układów, przewidywane w procesie projektowania systemów zgodnych ze standardami MPEG, DVB, ATSC i ISDB.

Platforma testowa składa się z trzech głównych aplikacji: Master Client, Expert Client i Configuration Client. Dzięki temu projektant telewizji cyfrowej z kompresją sygnału może monitorować i analizować transmitowane sygnały w czasie rzeczywistym. Inne aplikacje pozwalają prowadzić analizę w czasie późniejszym oraz tworzyć i generować indywidualne strumienie transportowe.

Większość europejskich nadawców i operatorów TV SAT już adaptowało bądź na bieżąco dostosowuje swoje urządzenia do systemu cyfrowego według standardu DVB.

Jak oświadczył dyrektor ds. usług i rozwoju TP EmiTel - Bogdan Adamus - "Dzięki wykorzystaniu nowego przyrządu typu MTS 300 będziemy mogli prawidłowo skonfigurować wszystkie urządzenia, niezbędne do prowadzenia emisji z pierwszego w Polsce nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej, zainstalowane w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki".

W eksperymencie zwraca uwagę uzyskanie odstępów międzykanałowych o szerokości 22,2 GHz - co stanowi ponad dwukrotnie mniej, niż zakłada międzynarodowy standard transmisji długodystansowych (50 GHz). W rezultacie osiągnięto niespotykaną (dla tak dużych przepływności) wydajność spektralną, wynoszącą 0,45 b/Hz, znacznie lepszą od dotychczas uzyskiwanych (0,2 b/Hz).

Drugą charakterystyczną cechą jest stosunkowo duża szerokość pasma optycznego wynosząca 66 nm, co w połączeniu z wysoką wydajnością spektralną pozwoliło uzyskać tak wielką przepływność binarną. Powyższy wynik dla modulacji informacji w formacie NRZ (Non Return to Zero), powszechnie stosowanym w naziemnych sieciach optycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200