Tegoroczny Wimbledon będzie komentować AI

IBM i The All England Lawn Tennis Club ogłosiły, że w tym roku Wimbledon (który odbędzie się od 3 do 16 lipca) będzie po raz pierwszy komentować narzędzie AI, które wykorzysta do tego celu generatywną sztuczną inteligencję IBM watsonx.

Narzędzie to będzie dołączać swoje komentarze do wszystkich najważniejszych fragmentów wideo prezentujących mecze tenisistów. Wchodząca w skład platformy IBM watsonx funkcja IBM AI Draw Analysis poinformuje na przykład, jak wygląda najkorzystniejsza ścieżka dla gracza, od momentu losowania aż do potencjalnego finału. Będzie to pierwsza tego typu statystyka w tenisie, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do określenia, jak korzystnie wypadło losowanie.

Analiza wyniku losowania danego zawodnika oparta jest na wielu czynnikach, w tym meczach gracza z potencjalnymi przyszłymi przeciwnikami i tym, jak jego pozycja w losowaniu wypada w porównaniu z konkurentami. Ten nowy wgląd pomoże fanom tenisa odkryć anomalie i potencjalne niespodzianki w losowaniu gry pojedynczej, które nie byłyby widoczne, patrząc tylko na ranking graczy, inspirując do większej debaty i zaangażowania społeczności fanów.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Samsung Galaxy S23 również otrzyma funkcje AI
  • Bezpieczeństwo pasażerów PKP wzmocni sztuczna inteligencja

Z kolei nowa funkcja AI Commentary zaoferuje fanom rozgrywek komentarz dźwiękowy do najważniejszych fragmentów meczów, wraz z opisami, które będzie można włączać i wyłączać na życzenie. Podczas tworzenia nowych funkcjonalności, eksperci z działu IBM iX - IBM Consulting, przy współpracy z The All England Club, wykorzystali modele bazowe (ang. foundation models) platformy watsonx i dodatkowo dotrenowali je specjalistycznymi pojęciami używanymi w tenisie. Generatywna sztuczna inteligencja, stworzona na tych modelach bazowych została wykorzystana do tworzenia narracji o zróżnicowanej strukturze zdań i słownictwie, tak aby treści były jeszcze bardziej ciekawe

i angażujące dla widzów.

Wprowadzone w tym roku, nowe funkcjonalności uzupełnią pakiet cyfrowych narzędzi AI dostępnych dla fanów. W ich skład wejdą IBM Power Index Leaderboard (indeks mocy danego zawodnika), IBM Match Insights (analiza przedmeczowa) oraz spersonalizowane Highlights Reels (spersonalizowane najciekawsze fragmenty wideo z meczów) i rekomendacje. Szacuje się, że AI przeanalizuje ponad 100 000 punktów danych powiązanych z każdym uderzeniem, jakie zostanie rozegrane podczas turnieju. Pozwoli to fanom tenisa jeszcze bardziej zagłębić się w analizę gry ulubionych zawodników, obserwować, jak wypadają na tle swoich przeciwników i trafniej typować kto ma szansę wygrać. Dzięki temu widzowie otrzymają narzędzie, ułatwiające na bieżąco zbieranie informacji na temat tych graczy, którym kibicują.

Aby sprawdzić, jak działa ta technologia, należy odwiedź stronę Wimbledonu lub pobrać aplikację mobilną Wimbledon, dostępną w sklepach App Store oraz w Google Play Store.

Źródło: IBM; webershandwick.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200