Technologie też umierają – a oto te, z którymi pożegnaliśmy się w tym roku

Prezentujemy lista wymieniająca 7 technologii, które zostały w tym roku odesłane przez ich twórców do lamusa. Zdecydowali oni, że nie rokują one większych nadziei i dlatego nie ma sensu ich dalej rozwijać. Są to technologie opracowane między innymi przez takich tuzów przemysłu IT, jak Dell, Google czy Microsoft. To dobry czas aby przypomnieć je sobie, gdyż za kilka lat mało kto będzie je wspominać.

1. Windows IE 8, 9 i 10

Microsoft poinformował na początku tego roku, że nie będzie dalej wspierać przeglądarek IE 8, 9 i 10 i zachęcą użytkowników, aby przechodzili na przeglądarki IE 11 lub Edge. Tak więc przeglądarki IE 8, 9 i 10 – a warto przypomnieć, że premiera pierwszej wersji tego rozwiązania miała miejsce w 1995 roku – odchodzą definitywnie do lamusa.

2. Firefox OS dla smartfonów

W styczniu tego roku Mozilla poinformowała, że po zaprezentowaniu wersji 2.6 tego oprogramowania – co miało miejsce w maju – rezygnuje z dalszego rozwijania tego produktu, który ostanie się jeszcze przez jakiś czas w takich urządzeniach, jak inteligentne odbiorniki TV czy urządzenia IoT.

Zobacz również:

3. Google Picassa

Desktopowe oprogramowanie Picassa trafiło do rąk użytkowników 12 lat temu. W rok po wprowadzeniu do oferty nowej usługi Google Photos, korporacja zadecydowała, że Picassa nie ma już racji bytu.

4. Mobilne układy Intel Atom

Intel doszedł do wniosku, że powinien postawić na procesory obsługujące chmury oraz centra danych, dlatego zadecydował w kwietniu tego roku, że rezygnuje z rozwijania procesorów Atom noszących kodowe nazwy Sofia i Broxton, które projektowane były z myślą o stosowaniu w urządzeniach mobilnych. Wychodzi więc na to, że setki milionów dolarów, które Intel zainwestował w rozwój tego typu procesorów, poszły w przysłowiowe błoto.

5. Androidowe tablety firmy Dell

W połowie tego roku korporacja zadecydował, że opuszcza rynek tabletów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android, i koncentruje swoją uwagą na rozwiązaniach Windows typu 2-in-1. Żegnamy się więc na dobre z androidowymi tabletami linii Venue i miniaturowymi komputerami Wyse Cloud Connect.

6. Samsung Note 7

Po tym gdy smartfony Samsung Note 7 zaczęły się przegrzewać się – a niekiedy potrafił nawet eksplodować – korporacja podjęła decyzję o wycofaniu ich z oferty. Samsug zdawał sobie sprawę z tego, że będzie go to kosztować setki milionów dolarów, ale innego wyjścia nie było.

7. Apple iPhone bez standardowego gniazda 3,5 mm

W momencie wprowadzenie tego smartfona na rynek – co miało miejsce we wrześniu tego roku – wszyscy przekonali się, że wcześniejsze spekulacje nie były pozbawione podstaw. Korporacja rzeczywiście pożegnała się dobre z 3,5 milimetrowym gniazdem, oferując użytkownikom możliwość skonfigurowania bezprzewodowego połączenia bazującego na technologii EarPods względnie skorzystania z firmowego rozwiązania (konektor) Lightning.


TOP 200