Technologie mobilne ułatwiają pracę w SAP

Pracownicy SAP na co dzień korzystają z możliwości, jakie daje mobilność w połączeniu z przyjaznym i elastycznym środowiskiem IT - pracują w różnych miejscach w dogodnym czasie, korzystając ze smartfonów i tabletów.

Kto mógłby lepiej stwierdzić, czy nowe oprogramowanie spełnia założenia twórców, niż osoba na co dzień obcująca z tymi technologiami? Zgodnie z hasłem "SAP runs SAP" najlepszymi pierwszymi użytkownikami, testerami, a także uczestnikami prac rozwojowych są pracownicy firmy. Nie dość, że specjalizują się w sprzedaży najnowszych rozwiązaniach informatycznych, to dzięki własnemu doświadczeniu są w stanie stwierdzić i doradzić, w jaki sposób można jeszcze więcej "wycisnąć" z aplikacji, aby wydajniej wspierała działania użytkowników.

Dzięki takiemu podejściu SAP jest w stanie precyzyjniej dopasować własne rozwiązania do potrzeb międzynarodowych organizacji oraz dokładnie poznać praktyczne działanie swoich produktów, tak by później bardziej rzeczowo rozmawiać z klientami. Pracownicy SAP byli pierwszymi użytkownikami systemu SAP HANA czywybranych aplikacji mobilnych. W firmie szeroko rozpowszechnione jest korzystanie z aplikacji analitycznych i CRM na tabletach, a dostęp do portalu korporacyjnego i wewnętrznych serwisów informacyjnych często odbywa się ze smartfonów i tabletów, w które coraz częściej wyposażani są pracownicy SAP.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty
  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

Wydajniejsze firmy

Popularność i rozwój mobilności w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstw nie bierze się znikąd. Przykładowo wyniki badania porównawczego efektywności biznesowej opublikowanego przez SAP pokazują poprawę wskaźników ekonomicznych w firmach wykorzystujących w sposób zaawansowany rozwiązania mobilne. Z analiz wynika, że marża operacyjna w takich organizacjach podwaja się, a dodatkowo firmy uzyskują trzykrotnie wyższy wzrost przychodów w porównaniu z przedsiębiorstwami o średnim stopniu stosowania mobilności. Dzisiejsza mobilność opiera się na smartfonach - podręcznych urządzeniach komunikacyjnych o dużej mocy, które są zawsze włączone, zawsze w sieci i w zasięgu 80 proc. populacji świata. Już od kilku lat objętość łącz telefonii komórkowej wykorzystywanych do transmisji danych przekracza objętość łącz używanych do transmisji głosu. Oznacza to, że więcej osób korzysta z telefonów komórkowych do pozyskiwania informacji niż do rozmów.

Choć zalety rozwiązań mobilnych są dobrze udokumentowane i znane coraz szerszej grupie przedsiębiorstw, ich udane wdrożenie wymaga wyraźnej strategii i kompleksowej platformy. SAP Sybase Unwired Platform do tworzenia aplikacji mobilnych to jedyne ujednolicone rozwiązanie mobilne, które jest w stanie spełnić wszystkie potrzeby w dziedzinie aplikacji tego typu. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne i stale zyskujące nowych użytkowników. Według analiz SAP w 2015 r. z platformy mobilnej będą korzystać miliony programistów, którzy będą tworzyć tysiące mobilnych aplikacji. Już dziś z technologii mobilnych SAP korzysta ponad 20 tys. firm na całym świecie.

Biuro w kieszeni

Wykorzystanie technologii mobilnych w firmach ogranicza jedynie wyobraźnia. Powstają projekty, takie jak ten w jednej z największych firm z branży medialnej, która wdrożyła mobilną aplikację przepływu pracy (workflow), pomagającą zatwierdzać wnioski o podróże służbowe. Firma zatwierdza tysiące podróży rocznie. Często osoby decyzyjne same są w podróży, czego skutkiem są opóźnienia w realizacji procesu. Przykładowo w drodze do domu jeden z pracowników dowiaduje się o konieczności odbycia podróży. Natychmiast więc przesyła wniosek o podróż, korzystając z posiadanej w smartfonie aplikacji organizującej pracę. Jego przełożony, który sam w tym czasie przebywa za granicą, otrzymuje żądanie w telefonie. Za jego pomocą szybko sprawdza panel kontrolny budżetu przeznaczonego na delegacje, a następnie zatwierdza lub odrzuca wniosek.

Zawsze na czas

Zatwierdzanie podróży służbowych to przykład dość prosty, niemniej można w nim dostrzec elementy wspólne dla większości procesów biznesowych. W procesach takich musi ze sobą współgrać wiele zależności, a osoby w nich uczestniczące muszą podejmować świadome decyzje we właściwym czasie. Sprawę komplikuje fakt, że kluczowe osoby same podróżują. W tradycyjnym, stacjonarnym modelu czas faktycznie poświęcany na przeglądanie informacji i podejmowanie decyzji jest bardzo krótki. Jednak dużą jego część zajmuje odnajdywanie decydentów, komunikacja z różnymi osobami uczestniczącymi w procesie, zdobywanie niezbędnych informacji i znalezienie odpowiedniej chwili na wykonanie tych zadań. Jeśli brakuje jednego ogniwa łańcucha (na przykład, gdy asystent ma wolne), cały proces utyka w miejscu. Przekształcenie klasycznego procesu w mobilny sprawia, że większość jego czasochłonnych elementów znika.

Mobilność gwarantuje różnorakie korzyści, co dobrze ilustruje przykład tzw. mobilnych handlowców. Sprzedawca w terenie dzwoni do klienta. Jadąc do jego siedziby sprawdza za pomocą smartfonu lub tabletu ostatnio dokonane przez klienta zakupy. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że klient jest niezadowolony, gdyż ostatnia dostawa towaru wykazała nieprawidłowości. Sprzedawca natychmiast kontaktuje się z menedżerem działu sprzedaży, a ten sprawdza zestawienie materiałowe dystrybutora i wykrywa błąd. W tym czasie sprzedawca negocjuje porozumienie, w myśl którego klient otrzyma zwrot ceny na rachunek bankowy i złoży nowe, większe zamówienie. Menedżer zdalnie zatwierdza zamówienie. Powstały problem został szybko rozwiązany, potwierdzono nowe zamówienie, klient jest zadowolony, a nowo sprzedane produkty natychmiast ujmowane są w zestawieniu sprzedaży. Gdyby scenariusz ten przebiegał bez udziału urządzeń mobilnych, sprzedawca musiałby wrócić do biura i rozwiązać problem, podczas gdy klient nadal byłby niezadowolony.

W tworzeniu infrastruktury mobilnej w firmie każdej wielkości może pomóc SAP gwarantując rozwój i zarządzanie aplikacjami dla wielu typów urządzeń, a także oferując szeroki zestaw aplikacji mobilnych zapewniających najwyższy poziom bezpieczeństwa mobilnych pracowników i urządzeń korporacyjnych.

komentarz

Wiarygodny doradca

Agnieszka Kiela-Pałys, menedżer ds. rekrutacji SAP CEE.

Z wyników badań AON Hewitt Najlepszy Pracodawca wynika, że zatrudnieni w SAP Polska cenią sobie warunki pracy - przede wszystkim autonomię, czyli swobodę. Zdecydowana większość pracowników dysponuje smartfonami, zaś menedżerowie i zespół sprzedaży - także firmowymi tabletami. Wykorzystywanie w mobilny sposób narzędzi SAP uwiarygodnia pracowników wobec klienta. Dodatkowo mobilne narzędzia oferowane pracownikom przez SAP zapewniają im swobodę działania, samodzielność. Równocześnie elastyczne warunki pracy i dogodne narzędzia umożliwiają osiąganie maksymalnej efektywności. Dlatego w SAP mamy kompetentny i zmotywowany zespół, któremu zależy na długofalowym budowaniu wartości firmy.

Liczba:

20 tys. - Tyle firm na świecie używa mobilnego oprogramowania SAP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200