Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane

Z technologiami bywa różnie - jedne rewolucjonizują rynek i zmieniają nasze przyzwyczajenia, a drugie szybko odchodzą w zapomnienie. Z jakich technologii przestaliśmy korzystać?

Rozwiązania technologiczne z pewnością wpływają na każdy aspekt naszego życia. Gdyby nie rozwój nowych technologii nie moglibyśmy korzystać z Internetu, przemieszczać się samochodami lub latać samolotami.

Jakie rozwiązania technologiczne odesłaliśmy na emeryturę?
Źródło: Vincent Botta / Unsplash

Jakie rozwiązania technologiczne odesłaliśmy na emeryturę?

Źródło: Vincent Botta / Unsplash

Branża nowych technologii to jeden z najbardziej dofinansowanych sektorów, który ma praktycznie nieskończone pokłady gotówki na badania i rozwój. Bardzo często ogromne pieniądze nie ułatwiają tworzenia nowych rozwiązań technologicznych, a produkty, które zmieniły rynek bardzo często opracowywane były po godzinach przez ich autorów, którzy wierzyli, że ich innowacja zmieni cały świat.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions
  • OpenAI otwiera pierwsze biuro w Europie - znamy już lokalizację

Na rynku nie brakuje przykładów rozwiązań technologicznych, które są z nami od lat (np. sieć komórkowa, wiadomości SMS czy popularne systemy operacyjne), ale nie brakuje również rozwiązań technologicznych, które okazały się klapą, szybko się zestarzały lub totalnie nie przypadły do gustu użytkownikom.

W niniejszym materiale przypominamy rozwiązania technologiczne, które swego czasu były bardzo popularne i wykorzystywane przez większość społeczeństwa, a aktualnie są jedynie wspomnieniem.

Aparaty natychmiastowe

Aparaty natychmiastowe z wbudowanymi drukarkami przegrały na rynku z aparatami cyfrowymi, lustrzankami, a przede wszystkim smartfonami. Popularne Polaroidy praktycznie zniknęły z rynku. Na półkach sklepowych znajdziemy nowe modele, ale są one najczęściej jedynie ciekawostką. Użytkownicy znacznie częściej wywołują zdjęcia w specjalnych punktach lub z wykorzystaniem drukarek natychmiastowych.

Geneza aparatów natychmiastowych wywodzi się jeszcze z lat 40-tych XX wieku.

Aparaty natychmiastowe były niezwykle popularne do czasu wprowadzenia aparatów cyfrowych. Aktualnie nawet cyfrowe modele z wbudowanymi drukarkami nie są zbytnio popularne. Użytkownicy postawili na wysoką jakość oraz wygodę użytkowania zdjęć cyfrowych, które w razie potrzeby zawsze można wywołać wprost ze smartfona.

Płyty CD

Płyty CD jeszcze 10 lat temu były dosyć popularnym nośnikiem danych. Aktualnie wykorzystuje się je do bardzo specyficznych zastosowań takich jak magazynowanie prac dyplomowych czy dokumentów przetargowych w organizacjach z sektora publicznego.

Płyty CD zostały zastąpione przez chmurę obliczeniową
Źródło: Chris Yates / Unsplash

Płyty CD zostały zastąpione przez chmurę obliczeniową

Źródło: Chris Yates / Unsplash

Nośnik danych w postaci płyty CD (Compact Disc) został wprowadzony na rynek przez Sony i Philipsa w 1982 roku. Pozostał standardem do wczesnych lat dwutysięcznych. Za przejście na emeryturę płyt CD odpowiedzialna jest między innymi firma Apple, która jako pierwsza usunęła napędy ze swoich komputerów.

Aktualnie na rynku ciężko znaleźć nowoczesny komputer z wbudowanym napędem, a mało który użytkownik tęskni za tego typu nośnikiem danych.

Odtwarzacze DVD

Odtwarzacze DVD podobnie jak płyty CD już od dawna są na emeryturze. W dobie strumieniowania oraz natychmiastowego dostępu do interesujących nas materiałów poprzez Internet odtwarzacze DVD są niesłychanie przestarzałe. Technologia swoje lata świetlności przeżyła w latach 90-tych XX wieku.

Odtwarzacze DVD można nazwać serwisami streamingowymi lat 90-tych XX wieku
Źródło: Brett Jordan / Unsplash

Odtwarzacze DVD można nazwać serwisami streamingowymi lat 90-tych XX wieku

Źródło: Brett Jordan / Unsplash

Odtwarzacze DVD zastąpiły popularne odtwarzacze VHS z lat 80-tych, a same stały się ofiarą coraz szybszego, łatwiej dostępnego i tańszego internetu.

Odtwarzacze muzyki

W latach 70-tych XX wieku firma Sony wprowadziła na rynek pierwszego Walkmana - przenośny odtwarzacz muzyki. Później technologia pozwoliła na budowę odtwarzaczy muzyki korzystających z płyt CD oraz innych nośników danych.

iPod - kiedyś szczyt rozwiązań technologicznych, a dziś relik
Źródło: Batu Gezer / Unsplash

iPod - kiedyś szczyt rozwiązań technologicznych, a dziś relik

Źródło: Batu Gezer / Unsplash

Na początku XXI wieku firma Apple zaprezentowała iPoda - odtwarzacz oparty na wbudowanej pamięci (dysku HDD lub flash). iPod był popularny na rynku przez kilka lat do czasów upowszechnienia się smartfonów, telefonów z kartami pamięci oraz usług umożliwiających strumieniowanie muzyki przez Internet.

Aktualnie smartfony w pełni zastępują klasyczne odtwarzacze muzyki, które stały się sprzętem specjalistycznym przeznaczonym dla audiofilów.

Maszyna do pisania

Maszyny do pisania to jeden z najważniejszych wynalazków XIX wieku, który pozostał popularny prawie do końca XXI wieku. Rozwiązanie to zostało skutecznie wyparte dopiero przez komputery osobiste podłączone do Internetu. Ostatnie maszyny do pisania można było znaleźć w wielu firmach jeszcze na początku XXI wieku.

Maszyny do pisania były używane przez ponad 100 lat
Źródło: Patrick Fore / Unsplash

Maszyny do pisania były używane przez ponad 100 lat

Źródło: Patrick Fore / Unsplash

Był to rewolucyjny wynalazek, który zmienił sposób funkcjonowania firm i sposób wymiany informacji między ludźmi. Po około 100 latach zostały zastąpione przez komputery osobiste, a aktualnie nikt już za nimi nie płacze.

Telefony stacjonarne

Telefony stacjonarne są jeszcze co prawda wykorzystywane przez wiele organizacji, ale nie zmienia to faktu, że zostały zastąpione przez telefony komórkowe. Obecnie na ulicach nie znajdziemy już popularnych kilkanaście lat temu budek telefonicznych. W domach również coraz rzadziej posiadamy dostęp do telefonu stacjonarnego, który aktualnie jest reliktem, a jeszcze 20 lat temu był podstawowym źródłem komunikacji. Sieć komórkowa w naszym kraju jeszcze 20 lat temu była niesamowicie droga. Aktualnie utrzymanie linii stacjonarnych jest zauważalnie droższe od utrzymania infrastruktury telefonów komórkowych.

Telefon stacjonarny to rzadkość
Źródło: Quino Al / Unsplash

Telefon stacjonarny to rzadkość

Źródło: Quino Al / Unsplash

Pager

Pager to niewielkie urządzenie do komunikacji tekstowej, które było niezwykle popularne pośród biznesmenów oraz w sektorze medycznym w połowie lat 90-tych.

Przed rozpowszechnieniem telefonów komórkowych pagery pozwalały na wysyłanie krótkich wiadomości na numer pagera. Po odebraniu wiadomości była ona wyświetlana na niewielkim ekranie. Pager najczęściej nie pozwalał użytkownikowi odpowiedzieć na otrzymaną wiadomość.

Aktualnie pagery zostały zastąpione przez wiadomości SMS/MMS oraz dedykowane aplikacje do wysyłania i odbierania wiadomości z wykorzystaniem sieci.

Automatyczne sekretarki

Aktualnie praktycznie każdy posiadacz telefonu komórkowego posiada skonfigurowaną usługę skrzynki pocztowej, która pozwala na zapisanie wiadomości w momencie, gdy rozmowa nie została odebrana. Kiedyś do wykonywania takich czynności konieczne było posiadanie dedykowanego urządzenia, które nazywano automatyczną sekretarką. Pozwalała ona na zapisywanie wiadomości na numery stacjonarne w momencie, gdy połączenie nie zostało odebrane.

Telefon stacjonarny z wbudowaną sekretarką
Źródło: Dan Dennis / Unsplash

Telefon stacjonarny z wbudowaną sekretarką

Źródło: Dan Dennis / Unsplash

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200