Technologiczny 2021 według HPE

Jakie będą najbliższe lata w IT? W swoich predykcjach eksperci HPE wskazują między na dane, bezpieczeństwo i brzeg sieci. Zmianę ma również przynieść multicloud i technologie “Ery Eksaskali”.

Jak zaznaczają eksperci HPE, każda predykcja jest obarczona pewnym ryzykiem, jednak warto wskazywać potencjalne kierunki rozwoju technolocznego na rynku. Życie lubi zaskakiwać – przyspieszenie zmian może przyjść w każdej chwili. Tak było z pandemią, która skróciła drastycznie czas cyfrowej zmiany firm. Dlatego wiele z dzisiejszych scenariuszy ma szansę się spełnić w tym zmiennym, rozpędzonym technologicznie czasie.

Kumar Sreekanti, Chief Technology Officer and Head of Software w HPE wskazuje kilka elementów, od których będzie zależał sukces firm. To brzeg sieci, chmura oraz dane. Niektóre organizacje w ostatnim czasie musiały podjąć krytyczną decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób oraz w jakim stopniu przestawią się na środowisko pracy oparte na chmurze. Szacuje się, że pomimo wysiłków podejmowanych przez firmy, aby przejść do chmury publicznej niemal po 10 latach od jej pojawienia się, aż 70 % aplikacji nadal pozostaje poza chmurą. Dzieje się tak, ze względu na kilka czynników, między innymi konieczność lokalizowania aplikacji blisko danych (z ang. data gravity), problemy z wysokim opóźnieniem przy przejściu do chmury publicznej oraz zależność od dotychczas używanych aplikacji.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • Świadome wybory czyli miej odwagę wyjść z technologicznej bańki
  • Dell Technologies Forum 2023

Według Kumara Sreekanti’ego jesteśmy u kresu ery informacji, która skupiała się na generowaniu i zbieraniu wielkich ilości danych. Wkraczamy natomiast w erę, gdzie ogromne znaczenie ma umiejętność odblokowania wiedzy z nagromadzonych informacji (z ang. Age of Insight). Wymaga to ustalenia na nowo zasad i priorytetów transformacji cyfrowej. Nacisk zostanie położony na zbudowanie platformy typu edge-to-cloud, która łączy, chroni, analizuje i wykorzystuje wszystkie dane organizacji oraz zapewnia elastyczność aplikacjom, aby odblokować pełny potencjał danej firmy. Możliwości te będą miały znaczenie krytyczne, stanowiąc unikalną wartość dla strategii każdej organizacji, branży i klientów.

CTO HPE poprosił menedżerów głównych grup technologicznych HPE, aby ci podzielili się swoimi przemyśleniami na temat możliwych zmian w branży w ciągu najbliższych lat.

1. Keith White, General Manager, GreenLake Cloud Services, HPE - Chmura hybrydowa zostanie na dłużej, a wymagane będzie tzw. podejście multi-cloud

Podejście oparte na chmurze hybrydowej było wcześniej uważane za kolejny krok do pełnego wdrożenia chmurowego. Obecnie firmy dostrzegają, że podejście hybrydowe ma największy sens, zarówno pod względem strategicznym dla ich potrzeb biznesowych, jak i ekonomicznym. Ze względu na opóźnienia w dostępie do danych, uzależnienie od dotychczas używanych aplikacji oraz względy bezpieczeństwa, coraz więcej organizacji z różnych branż chce przechowywać swoje dane lokalnie. Jednocześnie, z racji wpływu pandemii na ekonomię, opłat związanych z przenoszeniem danych oraz uzależnienia kupującego od dostawców chmury publicznej, rzeczywistość jest taka, że dyrektorzy i organizacje IT przyjmują hybrydę jako rezultat, a nie środek do osiągnięcia celu.

2. Sunil James, Senior Director of Security Engineering Organization, HPE - SPIFFE i SPIRE: nowe spojrzenie na poprawę bezpieczeństwa zerowego zaufania

W 2021 roku, projekty open source SPIFFE (the Secure Production Identity Framework For Everyone) i SPIRE (SPIFFE Runtime Environment ) stworzą podstawę dla modelu bezpieczeństwa opartego na zerowym zaufaniu (Zero Trust). SPIFFE i SPIRE zapewnią wszystkim przedsiębiorstwom pewność i kontrolę nad usługami, które dotyczą obciążeń podczas migracji między środowiskami brzegowymi, lokalnymi i chmurami publicznymi, umożliwiając rozpoznawanie i autoryzowanie wszystkich interakcji.

3. Keerti Melkote, President and Founder of Aruba, a Hewlett Packard Enterprise company - Zwiększanie przewagi na brzegu sieci

Zespoły IT wykonają kolejny krok na drodze transformacji do Intelligent Edge i zaczną tworzyć wymaganą infrastrukturę. Nie chodzi tutaj tylko o łączenie elementów składowych z chmurą. Kluczowy będzie sposób połączenia użytkowników i urządzeń IoT, a także wykorzystywania danych generowanych na brzegu sieci do wspierania nowych doświadczeń i rezultatów korzystnych dla biznesu. Zespoły IT podejmą te działania jako naturalny krok w świetle odczuwalnych skutków wywołanych przez COVID-19. Intelligent Edge w połączeniu z modelem as-a-service, zapewni organizacjom bezpieczeństwo, głębszą wiedzę i elastyczność potrzebne do tego, aby dostosować się do nowych zmian i odnieść sukces.

Peter Ungaro, Senior Vice President and General Manager, High Performance Computing (HPC) and Mission Critical Solutions (MCS), HPE - Superkomputer dostępny dla każdego

Pierwszy system eksaskalowy zostanie udostępniony w 2021 roku. To znaczący skok w dziedzinie superkomputerów. Nowy system zapewni od pięciu do dziesięciu razy większą wydajność w porównaniu do dzisiejszych najszybciej działających systemów. Symulowanie i modelowanie na poziomie eksaskali pozwoli pozyskać jeszcze większą ilość złożonych danych, a następnie przekształcić je w modele cyfrowe.

99 % klientów nie będzie potrzebować systemu eksaskalowego do zadań analitycznych, sztucznej inteligencji, inżynierii, nauki o danych lub modelowania. HPE uważa, że wszyscy klienci będą mieli przyszłe systemy w swoich centrach danych, czy to we własnych budynkach, obiektach kolokacyjnych, czy w chmurze. Systemy te będą korzystać z tych samych technologii zaprojektowanych dla superkomputerów eksaskalowych - największych komputerów na świecie – aby móc obsłużyć aplikacje przetwarzające ogromne ilości danych. Będą również mogły stawić czoła jeszcze bardziej wymagającym i zaawansowanym algorytmom, takim jak sztuczna inteligencja, które pojawiają się w nowych aplikacjach, aby wzmocnić ich cyfrową transformację i przyspieszyć innowacje. To technologie „Ery Eksaskali”, dające niesamowite osiągnięcia i wiele możliwości każdemu klientowi w pojedynczym racku lub nawet na pojedynczym serwerze, który będzie mieć wydajność superkomputera i działać jak chmura. To zapoczątkuje nową erę pozyskiwania wiedzy i napędzania innowacji.

Phil Mottram, VP and General Manager, Communications Technology Group, HPE - Firmy będą wdrażać technologię 5G za pomocą aplikacji biznesowych

Firmy telekomunikacyjne będą szybko wdrażać usługi 5G dla biznesu w 2021 roku. Klienci konsumenccy poszukujący szybszych prędkości pobierania, raczej nie będą chętni wydać miliardów dolarów potrzebnych do wdrożenia sieci 5G. 5G oferuje możliwości znacznie większe niż szybkie pobieranie, a więc prawdziwą szansą na wygenerowanie dochodów dla firm telekomunikacyjnych będzie wdrażanie nowych, innowacyjnych usług 5G dla przedsiębiorstw. W 2021 roku zostaną wprowadzone sieci rdzeniowe 5G, które umożliwią oferowanie wyspecjalizowanych sieci wirtualnych tak zwanych „plastrów” sieci (z ang. „network slice”) dla konkretnych klientów oraz rodzin zastosowań. Dzięki temu, firmy telekomunikacyjne będą mogły pobierać wyższe opłaty od klientów za superszybkie prędkości lub zapewnić gwarantowaną łączność o niskim opóźnieniu dla pojazdów samojezdnych. Te oferty biznesowe pomogą operatorom telekomunikacyjnym w pozyskaniu zwrotu za ich inwestycje w 5G w poprzednich latach.

Tom Black, SVP and GM, Storage, HPE - Ewolucja HCI

W 2021 roku zmienią się potrzeby klientów, ponieważ przedsiębiorstwa i organizacje średniej wielkości będą szukać rozwiązania, które spełni zarówno potrzeby bardziej wymagających aplikacji, jak i mieszanych obciążeń. Dyrektorzy ds. IT oraz podległe im zespoły będą coraz częściej poszukiwać rozwiązań, które łączą prostotę HCI z większą elastycznością, wydajnością, odpornością i szybszym działaniem. Zwiększy to zapotrzebowanie na architekturę HCI 2.0, czyli zdezagregowane HCI (dHCI). Będzie to coraz częściej wybierana nowa kategoria HCI dla rozwiązań oferujących elastyczność, większą wydajność, obsługę wszystkich aplikacji oraz niższe koszty użytkowania.

George Hope, Worldwide Head of Partner Sales, HPE - Wzrost rynku MŚP

W tym roku partnerzy handlowi powinni skupić się na sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. MŚP na całym świecie coraz bardziej interesują się inwestycją w technologię, która przyspieszy ich cyfrową transformację, odblokuje wiedzę i unowocześni środowisko pracy – tym samym zwiększając ich konkurencyjność i wspomagając wyjście z pandemii. Wiele małych i średnich firm potrzebowało konkretnych technologii i szybkiej adaptacji swojej infrastruktury już na początku 2020 roku, w ramach konieczności dostosowania się do zmiennych wymagań biznesowych wywołanych globalną pandemią COVID-19.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200