Technologia zarządzania talentami

W wewnętrznej komunikacji firmy telefony i e-maile coraz częściej zastępują komunikatory i portale społecznościowe, a systemy kadrowo-płacowe stają się samoobsługowe i pozwalają zarządzać ścieżką kariery.

Systemy do zarządzania kadrami są coraz popularniejsze. Firma badawcza IDC przewiduje, że rynek rozwiązań HR będzie rósł jeszcze co najmniej do 2020 r. Przedsiębiorstwa, które wcześniej informatyzowały działy produkcji czy dystrybucji, dziś dostrzegły, że nie radzą sobie z zarządzaniem procesem rekrutacji, urlopami czy szkoleniami. „Dzięki dobrze wdrożonemu systemowi IT zarząd firmy może w każdej chwili ocenić, w jakim stopniu podjęte działania wpływają na naprawę realizowanych celów, które z nich są najbardziej efektywne i jaki jest średni zwrot z inwestycji w rozwój pracowników. W ten sposób możemy monitorować wiele wskaźników efektywności działań HR” – tłumaczy Albert Binda z firmy doradczej L.Grant HR Consulting.

Umiejętności w systemie

System mHR, który działa w kilkudziesięciu polskich przedsiębiorstwach, pomaga zarządzać kwalifikacjami, kompetencjami, efektywnością oraz szkoleniami. Oprogramowanie firmy BPSC SA zostało uzupełnione aplikacją „Macierz Umiejętności”. To rozwiązanie, które ma wesprzeć przede wszystkich osoby zarządzające procesami produkcyjnymi w szybkim i precyzyjnym doborze pracowników na pojawiające się wakaty – zarówno te chwilowe, jak i związane z odejściem pracownika.

System informatyczny wykorzystany do zarządzania szkoleniami daje wiele możliwości menedżerom i działowi HR – od planowania i budżetowania, przez rejestrację uczestnictwa i kosztów związanych z doszkalaniem pracowników, po analizę i statystyki w różnych perspektywach. W ten sposób firma otrzymuje wiarygodne dane, na których podstawie może zaplanować szkolenia i określić potrzeby pracowników.

Automatyzuj, co się da

Częstą potrzebą sygnalizowaną przez polskie firmy jest konieczność ujednolicenia wewnętrznych procesów kadrowych na poziomie całej organizacji, co jest szczególnym wyzwaniem w przedsiębiorstwach rozproszonych geograficznie czy takich, których celem jest stworzenie cieszących się coraz większą popularnością także w Polsce centrów usług wspólnych HR. Takie centrum powstało np. w Grupie Żywiec. Zastosowano tu rozwiązanie eTeczka wdrożone przez firmę GAVDI Polska SA, co umożliwia przechowywanie elektronicznych kopii wszystkich dokumentów zawartych w teczce osobowej pracownika w formie skanów ich oryginalnych, papierowych wersji.

Dostępne są również rozwiązania usprawniające generowanie dokumentów kadrowo-płacowych, takie jak GAVDI Document Generator. Rozwiązanie to na podstawie danych zebranych przez raporty z systemu SAP HCM umożliwia wygenerowanie dokumentu zewnętrznego przy wykorzystaniu mechanizmów pakietu Microsoft Office. System ePaski pozwala natomiast na zautomatyzowanie procesów wystawiania elektronicznych pasków płacowych, formularzy RMUA i deklaracji podatkowych.

Usprawnieniu pracy nie tylko działów księgowości i kadr ma służyć rozwiązanie Proces.io spółki Softgem.

Proces.io pozwala w innowacyjny sposób rozrysować dowolny proces zachodzący w firmie na ciąg etapów i zlecić go pracownikom do wykonania w świecie wirtualnym. Umożliwia również modyfikowanie kolejnych kroków procesu w trakcie pracy. Dostępne obecnie systemy mają w tej mierze znacznie ograniczone możliwości. System Proces.io jest dostępny w wersji internetowej oraz na tablety i komórki działające pod kontrolą systemu Android (w przygotowaniu jest wersja na iOS). Firmy zatrudniające do pięciu pracowników mogą korzystać z rozwiązania za darmo.

Amerykański instytut MarketsandMarkets wskazuje, że rynek podobnych rozwiązań w 2019 r. ma osiągnąć wartość ponad 5,5 mld USD.

Sprawdź, kim dysponujesz

PARP we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie stworzył pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych w Europie Narzędzie Pomiaru Kapitału Ludzkiego (w skrócie NKL) umożliwiające firmom lepszą kontrolę kosztów personalnych, bardziej efektywne zarządzanie personelem, a także ocenę opłacalności inwestycji rozwojowych. Narzędzie udostępniane jest wszystkim zainteresowanych na zasadzie wolnej licencji Creative Commons.

Dla przedsiębiorców, którzy chcą wnikliwiej poznać strukturę sieci społecznych i komunikowanie się w firmie, naukowcy z prestiżowego Massachusetts Institute of Technology opracowali nowoczesny gadżet. Wisiorek socjometryczny bada, którzy menedżerowie kontaktują się z pracownikami, ile trwa ten kontakt, jak się do siebie odnoszą, a nawet czy utrzymują kontakt wzrokowy. W firmach, w których prowadzono pierwsze badania przy użyciu nowego narzędzia, analiza tych elementów pozwoliła np. na zmianę struktury lub zasad komunikowania się i w efekcie poprawę wyników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200