Technologia wspiera biznes w nieprzewidywalnych czasach

Materiał promocyjny W niestabilnych, trudnych czasach organizacje starają się przygotować na nowe, nieoczekiwane wyzwania – aby utrzymać pozycję na rynku trzeba działać szybko i elastycznie. W jaki sposób dopasować do coraz większych wymagań biznesu infrastrukturę IT, wprowadzać innowacyjne rozwiązania, przy jednoczesnych ograniczeniach budżetowych? Między innymi na te trudne pytania odpowiadają nam Marcin Madey, Country Manager, SUSE i Artur Duszczyk, Sales Development Director, SUSE.

Samochody autonomiczne generują dziennie nawet 4 petabajty danych, z których przynajmniej część musi być przetworzona, magazynowana i dostarczona do odpowiedniego systemu. To pierwszy z brzegu przykład, pokazujący ogrom wyzwań, który stoi przed współczesnymi firmami w związku z Big Data. Niemal każda organizacja wykorzystuje już w coraz większym stopniu analizę danych, zachowań konsumentów, gromadzi ogromne ilości informacji. W jaki sposób łatwo i szybko przetworzyć tego typu dane, nie wpadając jednocześnie w astronomiczne koszty? To jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie osoby odpowiedzialne za strategię IT.

Jedną z odpowiedzi jest open source – to technologia, która jest z zasady uniwersalna i umożliwia dopasowanie się do wszystkich możliwości, które dopiero się pojawią. Linux, wciąż niekwestionowany numer jeden w open source, jest spoiwem, pozwalającym na to, aby wszystkie elementy wspólnie i sprawnie działały, to baza i podstawa, na której można budować pozostałe rozwiązania.

SUSE od lat specjalizuje się w technologii open source i potrafi rozpoznać najważniejsze, najbardziej obiecujące trendy, a później przekształcić je w niezawodne, komfortowe i stabilne produkty.

Fenomen konteneryzacji

Wirtualizacja centrów danych stała się już powszechna. Wymagania biznesowe sprawiły, że potrzebny jest kolejny etap - konteneryzacja. IT musi dostarczać usługi szybko, pozwalać na pełną skalowalność, łatwą dostępność, bez długotrwałego projektowania i budowania infrastruktury. Liczy się tempo wprowadzenia nowego produktu lub usługi na rynek. A konteneryzacja doskonale odpowiada na te wymagania.

Oczywiście ważnym wyzwaniem w procesie konteneryzacji jest wykorzystanie infrastruktury, którą firma już posiada. Kluczem są uniwersalne rozwiązania, takie jak dostarczane przez SUSE, które mogą działać zarówno na infrastrukturze fizycznej, na serwerach wirtualnych, w kontenerach i w chmurze. W wielu centrach danych jest nadmiar mocy obliczeniowych z powodu źle napisanych aplikacji.

Ważne jest aby aplikacja była niezawodna - kontenery zapewniają sprawność działania, nawet jeśli jeden z elementów ulegnie awarii. Natomiast w przypadku wirtualnych serwerów – jeśli zepsuje się jeden komponent, całość przestaje poprawnie działać. SUSE zajmuje się przygotowaniem pod kątem zastosowań biznesowych systemu do zarządzania środowiskiem kontenerowym.

Technologia wspiera biznes w nieprzewidywalnych czasach

DevOps w nowej odsłonie

Biznes chce korzystać z aplikacji, które pozwolą na zdobycie przewagi konkurencyjnej w szybkozmiennym świecie wymagających konsumentów. Nikt nie planuje już tworzenia infrastruktury IT na kilka lat do przodu, trzeba dostosowywać się bardzo szybko do aktualnych potrzeb.

Dominującą metodą programowania stał się DevOps, który wymusza jednoczesne pisanie, testowanie i uruchamianie aplikacji. Tu także świetnie sprawdza się konteneryzacja, która umożliwia podział na fragmenty - każdy można osobno pisać i testować i podmieniać.

Aplikacja powinna móc działać wszędzie, odpowiedzieć na każdą potrzebę, być łatwa do zmodyfikowania – tu świetnie sprawdza się konteneryzacja, ponieważ poszczególne fragmenty mogą być zmieniane niezależnie, bez konieczności testowania całości. Ważna jest też pełna wolność działania – w data center, w chmurze, hybrydowo. Dzięki rozwiązaniom takim jak SUSE Container as a Service, istnieje możliwość uruchomienia kontenerów.

Developer, tworząc aplikację nie chce się zastanawiać, jakie zasoby sprzętowe będą mu do tego potrzebne. SUSE Cloud Application Platform to platforma, która pozwala stworzyć jednolite środowisko dla dewelopera korzystającego z Kubernetes.

Dzięki takim rozwiązaniom, można płynnie i efektywnie połączyć świat operacji i deweloperów.

Software Defined Storage to przyszłość

Rynek pamięci masowych przechodzi ważną transformację w związku z coraz większą popularnością technologii Software Defined Storage (SDS). Przy tak szybko rosnącej ilości danych, budowanie macierzy w innej technologii mogłoby oznaczać ogromne koszty. Dzięki rozwiązaniom Software Defined Storage, można budować przestrzenie i udostępniać je dla rozwiązań wirtualizacyjnych.

Platforma Ceph pozwala na działanie na dowolnych serwerach i rozbudowywanie pamięci masowej bez żadnych ograniczeń. Nie ma też obawy o vendor lock in. Dodatkowo, można na tej przestrzeni stworzyć pojedynczą dostępną logiczną przestrzeń. Ceph oznacza dowolną skalowalność geograficzną, macierz SDS może stać w dowolnej lokalizacji, być rozproszona w ramach miast czy kontynentów. To bezpieczne, skalowalne i odporne na awarie rozwiązanie. Poza tym, nie ma znaczenia, jaki system operacyjny będzie sięgał do danych, może to być Windows, Unix czy Linux.

Jak inwestować w IT trudnych czasach?

Są różne metody walki z niespodziewanym kryzysem, ale odpowiednie wykorzystanie technologii na pewno jest niezbędne dla zachowania przewagi konkurencyjnej. Jak wynika z badań przeprowadzonych niedawno dla SUSE, aż 88% dyrektorów IT uważa, że nadszedł dobry moment na inwestycje.

Trzeba inwestować w IT, ale w bardzo przemyślany sposób - może się okazać, że lepiej jest zainwestować w konteneryzację czy Cloud Application Platform niż kupować nową macierz. Firmy coraz większą wagę przywiązują do elastyczności rozwiązań, która umożliwia szybką reakcję na nieprzewidywalne sytuacje, a technologie związane z open source świetnie się w te wymagania wpisują.