Technologia w ręce ludu

Podczas majowej konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) 2006 Microsoft opublikował jednocześnie trzy wersje Beta 2 swoich flagowych produktów: Windows Vista, Office 2007 oraz Longhorn Server.

Podczas majowej konferencji Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) 2006 Microsoft opublikował jednocześnie trzy wersje Beta 2 swoich flagowych produktów: Windows Vista, Office 2007 oraz Longhorn Server.

Ostatnio firma znalazła się w ogniu krytyki za ciągłe opóźnianie premier swoich podstawowych produktów, przede wszystkim Windows Vista i Office 2007, które mają się pojawić dopiero w styczniu 2007 r., a nie jak zapowiadano - w listopadzie 2006. Natomiast Longhorn Server pojawi się na rynku najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie 2007.

Niektórzy analitycy sądzą, że premiery te mogą przesunąć się jeszcze bardziej. Ostatnio oficjalnie Steve Ballmer, dyrektor zarządzający Microsoftu, potwierdził: "Vista pojawi się pod koniec stycznia, w lutym, a może nawet nieco później, zależnie od wyników testowania opublikowanej właśnie wersji beta, ale także sugestii producentów sprzętu" - powiedział. Cała sprawa dotyczy wersji "pudełkowych", bo wersje korporacyjne Windows Vista i Office 2007 będą udostępniane już od listopada tego roku.

Podczas wystąpienia na WinHEC Bill Gates powiedział, że jednoczesne opublikowanie wersji Beta 2 ma umożliwić użytkownikom ocenę tego, jak nowe funkcje i rozwiązania wpłyną na wydajność, mechanizmy współpracy i zarządzanie danymi w środowiskach biznesowych, gdzie wykorzystywana jest współpraca wszystkich tych aplikacji i systemów. I właśnie funkcje zapewniające współpracę były głównym elementem przeprowadzonego na WInHEC pokazu.

Prezentowano m.in. uruchomienie lokalnego mechanizmu wyszukiwania dokumentów w Office 2007 zainstalowanym w komputerze PC, pracującym pod kontrolą Windows Vista, które umożliwiło przeszukanie nie tylko lokalnego komputera, ale również wszystkich podłączonych do sieci serwerów z systemem Windows Server Longhorn.

Po raz pierwszy Bill Gates zademonstrował też technologię wirtualizacji Viridian, która ma zostać wprowadzona do systemu Longhorn Server. Będzie ona umożliwiać jednoczesne uruchamianie wielu systemów operacyjnych (Windows lub Linux) w jednym serwerze. Bill Gates zapowiedział, że oprogramowanie to pojawi się na rynku nie później niż pół roku po premierze Longhorn Server.

Wirtualizacja jest jedną z kluczowych technologii, które Microsoft zamierza rozwijać. "Nasze ogromne inwestycje idą w kierunku ułatwienia współpracy systemu Windows z systemami wirtualizacji, jak i samego oprogramowania wirtualizacyjnego" - powiedział Bill Gates. Determinację Microsoftu w dziedzinie wirtualizacji potwierdził też Jeff Woolsey, jeden z dyrektorów Microsoft Windows Division. Przyznał on, że z badań rynku wynika, iż większość użytkowników zamierza budować środowiska wirtualne przy wykorzystaniu jednej platformy.

Wirtualizacja na świeczniku

Przygoda Microsoftu z wirtualizacją zaczęła się w marcu 2003 r., kiedy to po długim odrzucaniu koncepcji wirtualizacji firma nieoczekiwanie kupiła Connectix - jednego z producentów rozwiązań do wirtualizacji środowisk desktop. Prawdziwym motywem zakupu był jednak prawie gotowy produkt do wirtualizacji serwerów, który dziś, po rozbudowie, jest oferowany jako Microsoft Virtual Server.

Kilka dni temu Microsoft ogłosił kolejne przejęcie. Tym razem chodzi o opisywaną przez nas kilkakrotnie firmę Softricity, tworzącą innowacyjne rozwiązania do wirtualizacji aplikacji i zarządzania dystrybucją aplikacji w sieci. Informując o przejęciu, Microsoft ogłosił także strategię i plany rozwoju technologii wirtualizacyjnych do nowych wersji oprogramowania. Inwestycje te mają umożliwić nawiązanie konkurencji z takimi firmami, jak EMC VMware lub XenSource, które obecnie znacznie wyprzedzają Microsoft pod względem zaawansowania produktów..

Z tego właśnie względu Microsoft pracuje nad projektemViridian - następcą oprogramowania Virtual Server 2005. Ma on wykorzystywać tzw. hypervisor, czyli dodatkową warstwę oprogramowania pośredniczącą między sprzętem i systemem operacyjnym. Umożliwia ona uruchamianie w jednym serwerze wielu systemów operacyjnych, dając jednocześnie większe niż dotąd możliwości dzielenia mocy CPU, pamięci RAM, partycjonowania i dynamicznej modyfikacji logicznych partycji. Oprogramowanie rozszerza np. pamięć dostępną dla wirtualnych serwerów z 4 do 32 GB, a liczbę procesorów wirtualnych do 8. Viridian zostanie wprowadzony na rynek ok. pół roku po premierze pierwszej wersji Longhorn Server, a później będzie już standardowym elementem tego systemu.

Samo środowisko wirtualne to jeszcze nie wszystko. Za trzy miesiące na rynku ma się pojawić wersja beta Microsoft System Center Virtual Machine Manager (kodowa nazwa Carmine) - oprogramowania umożliwiającego administratorom zarządzanie wirtualnymi serwerami, tak jak obecnie mogą zarządzać komputerami fizycznymi. Carmine będzie współpracował nie tylko z Longhorn Hypervisor, ale również z obecnie dostępnym oprogramowaniem Virtual Server 2005. Premiera System Center Virtual Machine Manager jest planowana jednocześnie z premierą Longhorn.

Nowinki wokół Vista

Wersja Beta 2 systemu Windows Vista ma umożliwić istotne zmniejszenie liczby obrazów systemu, które są wykorzystywane w korporacjach. Uzyskano to m.in. dzięki wprowadzeniu struktury modułowej, w której poprawki, oprogramowanie lokalizujące i inne dane zostały oddzielone od systemu i mogą być instalowane oraz konfigurowane niezależnie od niego.

Dla administratorów przeznaczona jest też funkcja ciągłego monitorowania systemu automatycznie rejestrująca stan dysków, niestabilności wywoływane przez sterowniki urządzeń, awarie systemu i aplikacji, a także poziom wykorzystania zasobów. Informacje te są zapisywane w dzienniku lub przesyłane do administratora.

Podczas WinHEC prezentowano nowy zestaw funkcji User Account Control, który wprowadza dodatkowy, "standardowy" poziom logowania, dający mniejsze uprawnienia od poziomu administratora, ale umożliwiający realizację większości typowych zadań, które dotychczas wymagały pełnego dostępu do systemu. Tego typu rozwiązanie ma zwiększyć odporność oprogramowania na zewnętrzne ataki, choć nie wypada go traktować jako wyraźnego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, a jedynie ograniczenie tego, co od dawna wskazywane było jako poważny mankament systemów Windows. Funkcje User Account Control pojawią się w Windows Vista Release Candidate 1, kolejnej wersji beta, która zostanie opublikowana latem tego roku.

W wersji Beta 2 po raz pierwszy pojawił się pełny mechanizm Search/Organize - nowa funkcja pozwalająca na trójwymiarową wizualizację wyników wyszukiwania danych. Podczas WinHEC zaprezentowano również kolejną modyfikację interfejsu Aero. Początkowo Microsoft planował wprowadzenie 4 poziomów dla systemu graficznego wykorzystujących mniej lub bardziej zaawansowane funkcje animacji i wizualizacji, zależnie od możliwości sprzętu. Później firma uprościła ten podsystem ograniczając się do dwóch jego wersji: pełnej Aero Glass i uproszczonej Basic. Teraz jednak pojawił się trzeci poziom - Vista Standard, który wygląda podobnie jak Basic, ale ma wymagania sprzętowe zbliżone do Aero. Grafika Vista Standard ma oferować znacznie większą wydajność i niezawodność działania w porównaniu z Basic.


TOP 200