Technologia „deep learning” wkracza do samochodów

Autonomiczne samochody muszą dysponować na tyle silnymi jednostkami obliczeniowymi, aby mogły rozpoznawać napotykane po drodze obiekty, unikać zderzeń oraz „wiedzieć” pasy i w razie potrzeby automatycznie zmieniać je. Nadają się do tego doskonale silne procesory graficzne, takie ja te zaprezentowane ostatnio przez firmę Nvidia.

Są to układy GPU noszące nazwy Tesla P4 i P40. Oba są oparte na architekturze Pascal i ostały zaprojektowane z myślą o instalowaniu w autonomicznych samochodach. Nvidia ma w tym obszarze duże doświadczenia, gdyż w ostatnich latach zaprezentowała kilka układów graficznych przeznaczonych dla superkomputerów, które są w stanie obsługiwać aplikacje typu „deep-learning”, a więc takie są w stanie kierować autonomicznymi samochodami.

Technologią „deep-learning” interesują się też firmy Facebook i Google. Zbudowały one nawet systemy wspierające takie aplikacje, które zawierają układy GPU zdolne rozpoznawać grafikę oraz naturalny język. Nvidia chwali się natomiast tym, że znana platforma rozpoznająca mowę opracowana przez firmę Baidu (chodzi o Deep Speech 2) korzysta z jej układów GPU linii Tesla.

Zobacz również:

  • Rosyjski Yandex otwiera publiczny dostęp do dużego modelu językowego AI
  • Tesla kontynuuje prace nad humanoidalym robotem

Układ Tesla P40 zawiera 3840 rdzeni CUDA i 24 GB pamięci GDDR5, ma wydajność 12 teraflopsów i pobiera 250 watów mocy. Układ P4 nie jest tak silny. Zawiera 2560 rdzeni i ma wydajność 5,5 teraflopsów. Zawiera też mniej pamięci GDDR5 (8 GB) i pobiera tylko 75 watów mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200