Technologia blockchain w natarciu

Wydatki na technologię blockchain i wspierane przez nią elektroniczne pieniądze – czyli kryptowaluty – rosną w iście imponującym tempie. Potwierdza to zarówno najnowszy raport poświęcony tej technologii, opracowany przez znaną firmę analityczną IDC, jak i podobne analizy publikowane w ostatnim czasie przez instytucje bankowe i finansowe.

IDC podaje, że największa część globalnych wydatków 2,9 mld USD na nowe sieci bazujące na technologii blockchain przypadnie w tym roku na sektor finansowy (za IDC). Jak podaje raport opracowany przez tę znaną firmę analityczną IDC, sektor ten wyda na takie sieci ponad 1,1 mld USD. IDC zwraca przy tym w raporcie uwagę na fakt, że coraz częściej wdrożenia tej technologii nie ograniczają się wyłącznie do fazy pilotażowej (co do niedawna zdarzało się nagminnie), ale szybko wspierają rzeczywiste procesy produkcyjne.

Jak można przeczytać w opublikowanym niedawno przez IDC raporcie „WorldCool World Semiannual Blockchain Spending Guide”, w sumie wydatki na blockchain mają w tym roku wzrosnąć aż o 88,7% (z 1,5 mld USD wydanych w 2018 roku, do 2,9 mld USD w tym roku). Jednocześnie IDC prognozuje, że do 2022 r. roczna stopa wzrostu się wyniesie 76%, zamykając się wtedy kwotą 12,4 mld USD. W tym roku najwięcej na ten cel wyda USA (1,1 mld USD). Na kolejnym miejscach plasują się: Europa Zachodnia (674 miliony USD) i Chiny (319 mld USD).

Zobacz również:

  • Wszystko.pl - start jeszcze przed wakacjami
  • Czy Steve Jobs jest twórcą kryptowalut?
  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że technologią blockchain i bazującymi na niej kryptowalutami zaczęły się ostatnio interesować największe tuzy sektora finansowego. I tak np. J.P. Morgan Chase ogłosił niedawno, że uruchamia projekt, w wyniku którego według ekspertów doczekamy się pierwszej kryptowaluty wspieranej przez tak duży bank. JPM Coin – bo o tym projekcie mowa – zakłada, że wspierana przez bank kryptowaluta będzie używana obsługiwania międzynarodowych transakcji finansowych zawieranych przez klientów instytucjonalnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200