Technologia blochchain wkroczyła do przemysłu spożywczego

IBM ogłosił w zeszłym tygodniu, że po 18 miesiącach testów oddaje do użytku chmurową usługę bazującą na technologii blockchain, która nosi nazwę IBM Food Trust. Pozwala ona śledzić w czasie rzeczywistym łańcuch zawierający informacje o drodze przebytej przez zamówione produkty spożywcze i oferuje sprzedawcom i dostawcom produktów spożywczych rozbudowany ekosystem żywnościowy.

Jednym z pierwszych podmiotów, który zdecydował się skorzystać z usługi, jest francuska firma Carrefour. Ogłosiła ona, że będzie korzystać z sieci IBM Food Trust w celu wzmocnienia działań na rzecz usprawnienia procesu dostaw żywności do jej sklepów. Carrefour to jeden z największych światowych sprzedawców detalicznych, posiadając ponad 12 tys. sklepów w 33 krajach. Tego samego dnia Carrefour ogłosił, że jej globalny program Act For Food przewiduje, iż usługa IBM Food Trust obejmie wszystkie jego sklepy.

Korzystając z technologii blockchain każda firma może szybko (to znaczy w ciągu kilku sekund, a nie godzin czy niekiedy kilku dni) prześledzić całą drogę jaką przebyła dostarczana jej żywność. W przeciwieństwie do tradycyjnych baz danych, bazy danych wykorzystujące technologię blockchain dostarczają jej użytkownikom informacje charakteryzujące się nieosiągalnym wcześniej poziomem zaufania. Wszystkie transakcje są zatwierdzane przez wiele stron, tak iż nie ma tu mowy o jakiejkolwiek pomyłce.

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • Tożsamość użytkowników celem ataków w Europie

IBM Food Trust bazuje na rozwiązaniu noszącym nazwę Hyperledger Fabric. Jest to framework blockchain typu open source (otwarty kod) obsługiwany przez Linux Foundation. Sieć IBM Food Trust jest kompatybilna ze standardem GS1, stosowanym powszechnie prze przemysł spożywczy. Usługa IBM Food Trust jest wysoce skalowalna. Oznacza to, że mogą z niej korzystać zarówno małe (mające obroty rzędy kilkuset dolarów miesięcznie), jak i średnie oraz bardzo duże przedsiębiorstwa.

Użytkownicy usługi mają do wyboru trzy modułu SaaS (Software-as-a-Service): Trace (moduł śledzenie drogi zrywności) , Certifications (moduł dostarczający informacje dotyczące certyfikatów towarzyszących produktom) i Data entry and access (moduł zapewniający użytkownikom bezpieczne ładowanie, dostęp i zarządzanie danymi przetwarzanymi przez technologię blockchain).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200