Technologia Site Isolation zwiększa bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Google oferuje użytkownikom przeglądarki Chrome swoją najnowszą obronną technologię, której nadał nazwę Site Isolation. Dzięki niej przeglądarka może się lepiej bronić przed takimi zagrożeniami jak Spectre, które wykradają poufne informacje, np. dane uwierzytelniające użytkownika.

Technologia Site Isolation nie jest nowym wynalazkiem. Powstała wiele lat, ale przeżywa obecnie drugą młodość. Informatycy odkryli bowiem, że może ona skutecznie chronić użytkownikom przez określonymi rodzajami zagrożeń.

Chodzi tu o takie zagrożenia takie Spectre, które wykorzystują luki znajdujące się procesorach. Luki takie zostały one zidentyfikowane przez informatyków pracujących w firmie Google na początku zeszłego roku.

Zobacz również:

Firma wprowadziła technologię Site Isolation pod koniec 2017 roku do przeglądarki Chrome 63. Było to opcjonalne rozwiązanie, z którego mogli korzystać administratorzy nadzorujący pracę firmowych systemów IT. Mogli oni aktywować tę technologię używając mechanizmu Group Policy Objects, który zarządza politykami obsługującymi określone grupy użytkowników.

Następnie technologia pojawiła się w przeglądarce Chrome 66, której premiera miała miejsce w kwietniu tego roku. Użytkownicy mogli ją włączać za pomocą opcji chrome://flags. Prezentując użytkownikom to rozwiązanie Google sugerował wtedy, że technologia będzie w przyszłych edycjach przeglądarki aktywowana domyślnie, ale póki co chce ją potestować.

W najnowszej wersji przeglądarki Chrome (67) stan technologii Site isolation możemy sprawdzić wpisując na pasku adresu polecenie chrome://flags/. Po prawej stronie wpisu Strict site isolation mamy do wyboru opcje Enabled i Disabled.